VIDEO: IBM vyvinula batériu z morskej vody, neobsahuje kobalt

IBM oznámila, že vyrobila batériu z morskej vody.

26.12.2019 18:10
bateria Foto:
Batéria, ktorá neobsahuje kobalt.
9

Americká spoločnosť International Business Machines (IBM) oznámila, že vyvinula batériu, ktorá pozostáva z materiálov extrahovaných z morskej vody a neobsahuje kobalt.

Na vývoji komerčnej podoby batérie spojí IBM sily s výskumnou sekciou nemeckej automobilky Mercedes-Benz, ďalej s japonským výrobcom kvapalného elektrolytu Central Glass a výrobcom batérií Sidus.

„Cieľom je dosiahnuť prvý funkčný prototyp (batérie) do jedného roka,“ povedal za výskumnú divíziu IBM Research Jeff Welser. Dodal, že to nemusí byť nutne IBM, kto začne konečný produkt sériovo vyrábať. Nová technológia sa podľa spoločnosti preukázala ako energeticky účinnejšia ako lítium-iónové batérie, rýchlejšie sa nabíja a je lacnejšia.

Hlavní výrobcovia sa teraz snažia obsah kobaltu v lítium-iónových batériách znížiť. Očakáva sa, že rozvoj elektrických vozidiel povedie k nedostatku tohto tvrdého kovu. Viac ako 60 percent kobaltu sa vyťaží v Kongu, v jednej z najchudobnejších a najmenej stabilných krajín na svete, často tam v baniach pracujú deti.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
9 debata chyba
Viac na túto tému: #Mercedes-Benz #kobalt #ibm #batéria #automobilka