Na ľuďoch otestujú liek, ktorý vyvinula umelá inteligencia

01.02.2020 13:15
lieky, interakcia,
Ilustračné foto. Autor:

Britský start-up Exscientia a japonská farmaceutická spoločnosť Sumitomo Dainippon Pharma vyvinuli pomocou umelej inteligencie liek, ktorý vyskúšajú na ľuďoch.

Je určený na liečbu obsedantno-kompulzívnej poruchy (OCD). BBC uvádza, že bežne trvá vývoj lieku približne päť rokov, novinka však bola na svete za dvanásť mesiacov.

Výkonný riaditeľ firmy Exscientia Andrew Hopkins vyhlásil, že je to „kľúčový míľnik v objavovaní liekov“. „Sme svedkami toho, že umelá inteligencia diagnostikuje pacientov, analyzuje ich dáta, ale toto je priame využitie umelej inteligencie na výrobu nových liekov,“ uviedol.

Umelá inteligencia vytvorila molekulu DSP-1181 vďaka algoritmom, ktoré porovnali potenciálne zlúčeniny s obrovskou databázou parametrov. Liek podstúpi prvú testovaciu fázu v Japonsku a v prípade úspechu budú nasledovať ďalšie testy v iných krajinách.

Hopkins prezradil, že firma v súčasnosti pracuje na potenciálnych liekoch na liečbu rakoviny a srdcovo-cievnych ochorení a dúfa, že do konca roka budú mať novú molekulu pripravenú na klinické testy.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#umelá inteligencia #molekula #liek #algoritmus
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku