Dron s defibrilátorom pomohol zachrániť pacienta so zástavou srdca

Dron nesúci defibrilátor pomohol zachrániť život 71-ročnému mužovi vo Švédsku, ktorého postihla zástava srdca. Napísala o tom agentúra AFP.

08.01.2022 10:38
debata (6)

Pohotovostné služby vyslali dron a po ňom sa vydala na cestu aj sanitka, aby zachránili dôchodcu Svena. Ten požiadal o nezverejnenie svojho priezviska. Sven začiatkom decembra skolaboval, keď odhadzoval napadaný sneh pred svojím domom v západošvédskom meste Trollhättan.

„Všetko od prvého telefonátu na číslo 112 až po to, keď dron zachytil signál, že sa má vydať do akcie, trvalo približne 1530 sekúnd. Celý proces trval potom asi 3,5 minúty,“ povedal pre AFP Sven.

Očkovanie / Koronavírus / Covid / Čítajte aj Proti covidu bude potrebná každoročná imunizácia, tvrdí imunologička

V ten osudný deň sa šťastnou náhodou viezol okolo lekár Mustafa Ali. Zastavil a začal robiť kardiopulmonálnu resuscitáciu, pričom Svenova manželka zatelefonovala na pohotovosť. Keď dorazil dron s defibrilátorom, ktorý mal pomôcť oživiť činnosť Svenovho srdca, bol lekár ešte stále pri ňom.

Ali povedal, že dron pri záchrane mužovho života „naozaj pomohol“, keďže bola použitá kombinácia rýchlej resuscitácie a liekov, ktoré podali dôchodcovi v sanitke tá dorazila o niekoľko minút po drone.

„Myslím si, že je to naozaj dobrá pomôcka. Predovšetkým pre pacientov, ktorí sú ďaleko od najbližšej nemocnice,“ dodal Ali.

sen postel sny Čítajte aj Mávate desivé sny? Ich analýzy zažívajú nový rozmach

Defibrilátor, ktorý do srdca pacienta postihnutého srdcovým záchvatom vysiela elektrické výboje, bol na zem spustený pomocou navijaka. To znamená, že dron nemusel pristáť, aby doručil prístroj. Používanie lekárskych dronov je súčasťou testu, ktorý uskutočňuje spoločnosť Everdrone v oblasti mesta Göteborg. Drony vyvinulo Centrum pre odbornú resuscitáciu na lekárskej univerzite Karolinska Institutet v spoluprácim so spoločnosťou SOS Alarm prevádzkujúcou pohotovostné služby a s regionálnym zdravotníckym úradom Region Västra Götaland.

Everdrone vo vyhlásení napísala, že jej sieť môže v súčasnosti obsiahnuť 200.000 obyvateľov v samotnom Švédsku a „podľa očakávania sa v roku 2022 rozšíri na ďalšie miesta v Európe“.

V budúcnosti môžu byť tieto lietajúce stroje bez posádky vybavené aj inými lekárskymi prístrojmi.

chorvatsko husky horska sluzba Čítajte aj Chorvátski záchranári chvália psa, ktorý sa staral v horách o raneného pána

„Len si predstavte, že takéto drony budú doručovať kufríky prvej pomoci v rôznych situáciách… dostanú sa na ťažko dostupné ostrovy alebo na iné miesta, kam je problém vôbec doraziť,“ povedal pre AFP šéf spoločnosti Everdrone Mats Sällström.

„Začali sme defibrilátorom, pretože z časového hľadiska ide o takú kritickú udalosť, kde môže dron naozaj všetko zmeniť,“ doplnil Sällström.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #srdce #dron #zástava srdca #defibrilátor
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy