Podvodné sms a e-maily od hackerov odhalíte aj sami. Prečítajte si ako na to

Odhaduje sa, že hackerské útoky dodnes na celom svete okradli ľudí o neuveriteľných 8 triliónov dolárov a hranicu 10 triliónov prekonajú už v roku 2025. Okrem veľkých korporácií či štátnych organizácií sú často cieľom aj bežní ľudia.

12.05.2023 00:00
kyber bezpecnost Foto:

Aj vám už určite prišla SMSka, v ktorej vás niekto žiada uhradiť nedoplatok na pošte či v banke. Tieto nevinne sa tváriace správy, v ktorých ide často len o pár eur, sú pre podvodníkov často cestou, ako získať vaše prístupové údaje do internet bankingu a vybieliť vám účet. Pýtať si len malé sumy má zmysel v tom, že ľudia sú náchylnejší ich bez väčšieho rozmýšľania zaplatiť.

Počet útokov týmto spôsobom sa v poslednom období výrazne rozšíril, čo potvrdzuje aj Európska agentúra pre Kyberbezpečnosť – ENISA: „V roku 2022 sa medzi hackerskými aktivitami najčastejšie objavovali hrozby spojené s ransomware-om, ,malware-om či sociálnym inžinierstvom. Hneď po nich nasledujú hrozby spojené so zneužitím dát,“ píšu európski odborníci na kyberbezpečnosť v svojom reporte za minulý rok.

Najjednoduchším spôsobom, ako sa podvodom vyhnúť je, samozrejme, neklikať na podvodné linky a žiadosti o doplatky. Napríklad Slovenská pošta, za ktorú sa často podvodníci vydávajú, nikdy nežiada o uhradenie poštovného cez SMS a podobné správy neposiela. Presné štatistiky o tom, koľkí ľudia už takto naleteli, neexistujú. Články a reportáže o obetiach podvodu sa však v médiách objavujú pomerne často.

„Ak ste svoje údaje zadali do podvodnej stránky, napríklad falošného internet bankingu, je nevyhnutné okamžite kontaktovať vašu banku, či už telefonicky alebo osobne. Ak to spravíte dostatočne rýchlo, banka ešte vie prevod stopnúť, prípadne aspoň narýchlo zresetovať prístup do internetového bankovníctva. Samozrejme, toto je dobré urobiť aj v prípade, že máte len podozrenie a nie ste si istý, či ste obeťou podvodu. Môžete tak predísť problémom,“ radí Michal Srnec, odborník na kybernetickú bezpečnosť zo spoločnosti Aliter Technologies.

Michal Srnec, CISO, Aliter Technologies
Michal Srnec Michal Srnec, CISO, Aliter Technologies

V minulom roku sa na Slovensku naplno rozmohol aj trend podvodných volaní, pri ktorých sa spravidla ozval automat, ktorý sa vydával za rôzne vládne inštitúcie či orgány činné v trestnom konaní a žiadal o zaplatenie pokuty, aby sa tak ľudia vyhli väzeniu. Podľa odborníkov ide o takzvaný „vishing.“ Na rozdiel od SMS či mailov sa však dá podvod jednoduchšie rozpoznať.

„V prvom rade si treba uvedomiť, že slovenská polícia ani iné naše orgány nikdy nekomunikujú v angličtine. Samozrejme, je nutné si všímať aj číslo volajúceho. Nedávno to podvodníci skúšali cez slovenské čísla, ktorým však chýbala jedna cifra. Častým spoločným znakom podvodných telefonátov či e-mailov je aj snaha útočníkov vyvolať u obete potrebu okamžitej reakcie. Napríklad, „zaplaťte poplatok 3 eurá do dvoch hodín, inak váš balík zašle pošta naspäť“ či "je nutné z bezpečnostných dôvodov bezodkladne resetovať svoje heslo kliknutím na tento odkaz,” človeka takto vystavia stresu a môže útoku hackerov omnoho ľahšie podľahnúť,“ vymenúva Michal Srnec zo spoločnosti Aliter Technologies spôsoby, ako podvodníkov odhaliť. Blokovanie prichádzajúcich volaní z takýchto čísel podľa neho nie je príliš efektívne. Podvodníci si ich totiž veľmi často menia.

chyba