Tímu vedcov z japonského Národného inštitútu informačných a komunikačných technológií, Eindhovenskej technologickej univerzity a University L’Aquila sa v rámci experimentu podarilo prekonať doterajší rekord v rýchlosti dát prenášaných cez jeden zložený optický kábel. Doterajšiu rekordnú rýchlosť 10,66 Petabitu za sekundu prekonali viac ako 2-krát. Cez optický kábel zložený z 38 jadier preniesli dáta s rýchlosťou 22,9 petabitov za sekundu. To je až tisíckrát rýchlejšie, než sú schopné dáta preniesť bežné optické káble.
Výskumníci dáta prenášali cez optický kábel s 38 jadrami, cez ktoré “pretekali” dáta v troch lúčoch, celkovo na 114 kanáloch. Samotné vlákno nebolo ani výnimočne krátke – malo dĺžku 13 kilometrov. Rekordnú rýchlosť je údajne možné ešte dodatočne navýšiť optimalizovaním systému korekcie chýb až na 24,7 petabitu za sekundu. Vlákna s 38 jadrami však nie sú bežné.
V súčasnosti sa používajú dva druhy vlákien, takzvané single-mode a multi-mode. Kým single-mode je navrhnuté na prenášanie dát jedným lúčom s vysokými rýchlosťami na dlhé vzdialenosti, multi-mode vlákno umožňuje prenášať dáta viacerými lúčmi na krátke vzdialenosti a s obmedzenejšou rýchlosťou. Multi-mode vlákna môžu mať dve a viac jadier. Aj kvôli obmedzenej kompatibilite sa očakáva, že do komerčnej prevádzky by mohli byť nasadené štvorjadrové vláka s prenosom jedného režimu na jadro s rýchlosťou 1 petabit za sekundu.