OSN chce splnomocnenca pre komunikáciu s mimozemšťanmi

Organizácia Spojených národov chce zriadiť funkciu osoby prvého kontaktu pri nadviazaní komunikácie s mimozemskými inteligentnými bytosťami. Splnomocnenkyňou by sa zrejme mala stať malajzijská astrofyzička Mazlan Othmanová. Ak by teda mimozemšťania pristáli na Zemi a opýtali sa: "Kto je vaším vodcom?" - odviedli by ich za Othmanovou. Ďalšie detaily funkcie má vedkyňa predstaviť na budúci týždeň.

28.09.2010 10:53
UFO, mimozemšťania Foto:
Ilustrácia.
debata

Othmanová je v súčasnosti šéfkou Kancelárie pre vesmírne záležitosti, ktorá spadá práve pod OSN. Táto organizácia je presvedčená, že je najvhodnejším subjektom na riešenie podobných situácií.

Vytvorenie funkcie osoby prvého kontaktu s mimozemskými civilizáciami OSN odôvodňuje prudkým nárastom novoobjavených planét mimo našej slnečnej sústavy. Z takmer 600 týchto exoplanét je aj niekoľko kúskov, ktoré by rozmermi a vzdialenosťou od svojej hviezdy mohli byť vhodné pre život. Takisto už roky funguje program SETI, pátrajúci vo vesmíre po signáloch, ktoré by mohli byť produktom vyspelej mimozemskej civilizácie.

Úvahy OSN zrejme využili aj piati bývalí piloti americkej armády, ktorí opätovne vyzvali americkú a britskú vládu, aby neutajovali informácie o kontakte s UFO. Podľa nich mimozemšťania v 60. a 70. rokoch niekoľkokrát navštívili Zem, pričom sa zamerali na jadrové zbrane a niektoré taktické rakety podľa nich aj „deaktivovali“.

V súčasnosti platí medzinárodná dohoda z roku 1967. V nej sa členské krajiny OSN dohodli, že zabránia kontaminácii Zeme mimozemským životom „sterilizáciou“. Othmanová zrejme zvolí trochu tolerantnejší prístup.

K mimozemšťanom sa nedávno vyjadril aj teoretický fyzik Stephen Hawking, ktorý varoval pred nadviazaním kontaktu. „Predstavujem si, že žijú v obrovských vesmírnych lodiach, lebo vyčerpali prírodné zdroje na domovskej planéte. Ich príchod by pre nás znamenal to isté, čo znamenal príchod Krištofa Kolumba pre domorodých Indiánov,“ uviedol Hawking.

debata chyba