Astronómovia našli planétu černejšiu ako uhlie

Americkí astronómovia objavili v slnečnej sústave ležiacej v súhvezdí Draka doteraz najtemnejšiu exoplanétu.

, 15.08.2011 09:06
exoplanéta Foto:
Exoplanéta TRES-2b rozhodne nie je kandidát na existenciu mimozemského života. Je však zaujímavá svojou netradičnosťou.
debata

Obria obežnica s katalógovým číslom TRES-2b je černejšia ako uhlie a vedci zatiaľ nevedia, čím to môže byť spôsobené. Správu zverejnilo najnovšie číslo britského odborného časopisu Monthly Notices of the Royal Astronomical Society (MNRAS).

Za exoplanéty sú označované obežnice iných hviezd, teda mimo našej slnečnej sústavy. Exoplanéta TRES-2b vo veľkosti Jupitera odráža asi iba jedno percento dopadajúceho svetla. Na porovnanie Jupiter, najväčšia planéta našej slnečnej sústavy, odráža asi 30 percent svetla.

„TRES-2b odráža svetlo podstatne menej ako čierna akrylová farba. Je to skutočne úplne neznámy, cudzí svet, "povedal David Kipping z Harvardsko-Smithsonianskeho centra pre astrofyziku. Čo robí exoplanétu vzdialenú asi 750 svetelných rokov tak mimoriadne čiernou, sa zatiaľ vedcom nepodarilo odhaliť. "Napriek tomu planéta nie je studená a čierna ako noc. Je pomerne horúca a slabučko vyžaruje teplo ako rozžeravený uhlík,“ dodal spoluautor správy David Spiegel.

Planéta krúži okolo svojej hviezdy iba vo vzdialenosti asi päť miliónov kilometrov, čo je asi 30-krát bližšie ako Zem od Slnka. V tejto vzdialenosti sa povrch exoplanéty rozžeravuje na viac ako 1 000 stupňov Celzia a nie je jasné, prečo teda nežiari. Vesmírny teleskop Kepler pri pozorovaní obehov planéty nameral slabé kolísanie svetlosti planéty, čo možno vysvetliť rozdielnou intenzitou osvetlenia jej povrchu.

Svetlosť však kolísala iba v rozsahu 0,0006 percenta, čo je najmenšia kolísanie vôbec pozorované pri exoplanéte, zdôrazňujú vedci. Táto mizivá svetelná kolísavosť napovedá, že planéta je mimoriadne tmavá, pohlcujúca svetlo. Pri povrchu s väčším odrazom svetla by svetlosť planéty kolísala podstatne viac.

Mimo našej slnečnej sústavy sa však už podarilo nájsť aj príjemnejšie planéty, ako je TRES-2b. Napríklad v máji astronómovia potvrdili existenciu prvej obývateľnej exoplanéty. Gliese 581d je veľkosťou porovnateľná so Zemou a nachádza sa v akurátnej vzdialenosti od svojej hviezdy, takže by na nej mohla byť voda v kvapalnom skupenstve. Nevýhodou však zostáva, že aj keby sme vedeli cestovať vesmírom rýchlosťou svetla, tak by sťahovanie trvalo nie menej ako dvadsať rokov.

V danej slnečnej sústave okolo hviezdy Gliese 581 sa údajne nachádza aj ďalšia obývateľná planéta Gliese 581g. Jej existencia však zatiaľ nebola oficiálne potvrdená. Exoplanéta 581d je však menej kontroverzná. Podľa štúdie zverejnenej v časopise Astrophysical Journal Letters by mohla mať atmosféru, ktorá by ju dokázala vyhriať dostatočne na to, aby sa na nej mohla nachádzať voda. Tá je základným predpokladom pre existenciu mimozemského života tak, ako poznáme na Zemi.

debata chyba