Sonda Dawn začala spracovávať údaje o asteroide Vesta

Americká medziplanetárna sonda Dawn obiehajúca okolo planétky Vesta začala spracovávať dáta získané z jej povrchu.

15.08.2011 16:19
sonda Dawn Foto:
Sonda Dawn sa momentálne nachádza v pásme asteroidov medzi Marsom a Jupiterom.
debata

Tým bol oficiálne otvorený výskumný program sondy Dawn rozpočítaný zhruba na jeden rok. Aparát je teraz asi 2 735 kilometrov vysoko nad povrchom planétky a analyzuje jej elektromagnetic­ké pole.

Vesta je najväčším kozmickým telesom v pásme asteroidov medzi Marsom a Jupiterom. Sonda Dawn je na ceste vesmírom už štyri roky a zdolala 2,8 miliardy kilometrov. Teraz sa pohybuje spoločne s Vestou vo vzdialenosti 180 miliónov kilometrov od Zeme.

Podľa expertov americkej Národnej agentúry pre letectvo a vesmír (NASA) bude prvá fáza prieskumnej činnosti sondy trvať asi tri týždne. Počas tohto času Dawn obletí Vestu sedemkrát. Koncom septembra potom po zložitých manévroch zníži sonda výšku letu a usadí sa na novej obežnej dráhe. Kým teraz jeden jej obeh okolo Vesty trvá približne tri dni, na nižšej letovej dráhe to bude asi len 12 hodín.

NASA sa chce sústrediť na výskum južného pólu Vesty, kde je obrovský kráter hlboký 12 kilometrov a široký 458 kilometrov. Americkí astronómovia sa domnievajú, že mnohé meteority objavené na Zemi sú úlomky akéhosi vesmírneho telesa, ktoré sa s Vestou zrazilo. Kráter, ktorý bude sonda skúmať, je pozostatkom tejto zrážky. Budúci rok v júli Dawn opustí obežnú dráhu Vesty a vydá sa k ďalšiemu vesmírnemu objektu – k asteroidu Ceres. K nemu má doraziť v roku 2015.

debata chyba