Hubblov teleskop vyfotil ˈkométu storočiaˈ

08.07.2013 16:00
ISON, kométa, hubblov teleskop, vesmír
Kométa ISON. Autor: ,

Hubblov vesmírny teleskop urobil detailnejšie zábery "kométy storočia", ktorá by pri jesennom prelete medzi Slnkom a Zemou mala byť najsvetelnejšou kométou viditeľnou voľným ľudským okom za posledných najmenej 50 rokov. Prekonať má dokonca aj žiarenie mesiaca v splne a v najlepšom prípade by mohla byť vidieť aj počas dňa.

Kométa C/2012 S1 (ISON) sa má podľa výpočtov astronómov priblížiť na vzdialenosť 1,9 milióna kilometrov od Slnka. Tento bod dosiahne koncom novembra. Vtedy by mala dosiahnuť rýchlosť 684-tisíc kilometrov za hodinu. Na oblohe však bude viditeľná už od októbra, a to až do januára budúceho roka.

Americká vesmírna agentúra NASA zostavila z dostupných snímok urobených za zhruba tri štvrte hodiny opakujúcu sa sekvenciu, aby si záujemcovia urobili o nej jasnejšiu predstavu.

Kométu tvorí zmes zľadovateného plynu a prachu, ktorá sa pri prelete okolo Slnka dostatočne zahreje na to, aby bola viditeľná.

Kométu objavili ruskí amatérski astronómovia Vitalij Nevskij a Arťom Novičonok na CCD snímkach zhotovených reflektorom projektu International Scientific Optical Network (ISON) na observatóriu v blízkosti ruského Kislovodska nadránom 21. septembra 2012. Ich objav potvrdili pozorovania astronómov v USA.

Dráha kométy je veľmi podobná dráhe inej kométy, ktorá okolo Zeme preletela v roku 1680 a ktorá bola tiež viditeľná aj za dňa. Vedci dokonca špekulujú, že tieto dve kométy môžu pochádzať z jedného materského telesa.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Sleduj najnovšie články na našom Facebooku