India vyslala bezpilotnú sondu k Marsu

Z východného pobrežia Indie včera odštartovala indická raketa s robotickou sondou mieriaca k Marsu. Ide o prvú medziplanetárnu misiu, ktorú táto krajina podnikla.

06.11.2013 13:00
debata

Ak bude misia úspešná, stane sa India po Rusku, USA a Európskej vesmírnej agentúre štvrtou kozmickou mocnosťou sveta, ktorej sa podarí doletieť na červenú planétu.

Raketa, ktorá nesie družicu Mangalján, bola vypustená o 14.38 miestneho času (10.08 SEČ) z kozmodrómu, ktorý sa nachádza na ostrovčeku Sriharikota v Bengálskom zálive. Štart pozorovali na mieste stovky ľudí a ďalšie milióny ho sledovali prostredníctvom priameho prenosu indickej televízie.

Satelit s hmotnosťou 1¤350 kilogramov má do konca novembra zotrvať na obežnej dráhe okolo Zeme a potom sa vydať na desaťmesačnú, 780 miliónov kilometrov dlhú púť kozmickým priestorom. Podľa plánov sa 24. septembra budúceho roka sonda sama navedie na eliptickú obežnú dráhu okolo Marsu. „Najťažšou úlohou bude presne naviesť kozmické plavidlo k Marsu. Či sme v tejto skúške obstáli, sa dozvieme 24. septembra 2014,“ vyhlásil šéf Indickej organizácie pre výskum vesmíru (ISRO) Rádhakrišnan.

Ďalších najmenej šesť mesiacov bude sonda vybavená piatimi prístrojmi študovať atmosféru Marsu, ako aj jeho topografiu a nerastné zloženie. Predovšetkým má hľadať dôkazy o výskyte metánu, ktorého prítomnosť môže naznačovať, že na najbližšom susedovi planéty Zem sú vhodné podmienky pre život.

Cieľom indickej misie k Marsu je ukázať technologické schopnosti Indie. Pre Dillí je prestížna najmä vo vesmírnom súťažení s Čínou, ktorej pokus vyslať kozmickú loď Jing-chuo 1 k červenej planéte stroskotal v roku 2011 na technických problémoch. India sa pýši tým, že jej marťanská misia, ktorá vyšla v prepočte na 54 miliónov eur, je v porovnaní s podobnými projektmi ostatných krajín veľmi lacná. Napriek tomu príprava cesty vyvolala v Indii značnú kritiku, podľa ktorej je projekt prílišným luxusom v krajine, kde milióny ľudí ešte stále žijú v hlbokej chudobe.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #Sonda #India