Na obežnú dráhu umiestnili družice systému Galileo

11.09.2015 14:29
Systém Galileo
Navigačný systém Galileo. Autor:

Na obežnú dráhu Zeme sa v noci zo štvrtka na piatok podarilo umiestniť ďalšie dve družice európskeho navigačného systému Galileo, čím priblížil termín jeho spustenia.

Štart z európskeho kozmodrómu v Kourou vo Francúzskej Guyane bol úspešný a obe družice – s poradovými číslami deväť a desať – sa následne podarilo umiestniť na obežnú dráhu, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie Európskej vesmírnej agentúry (ESA).

Začiatkom tohto týždňa vedci z ESA uviedli, že navigačný systém začne fungovať na budúci rok. Presný termín jeho spustenia nie je známy.

„Postupným zvyšovaním počtu družíc… bude mať Galileo čoskoro celosvetový dosah,“ uviedol vo vyhlásení šéf ESA Jan Wörner. „Blíži sa deň, kedy bude Galileo plne schopný prevádzky,“ dodal Wörner.

Družice číslo sedem a osem boli na obežnú dráhu umiestnené v marci tohto roku. Celý navigačný systém Galileo bude pozostávať z 30 satelitov. Na troch obežných dráhach bude rozmiestnených po deväť družíc. Zvyšné tri satelity budú rezervné pre prípad, že by mal niektorý z 27 poruchu.

Systém má poskytovať oveľa vyššiu presnosť určovania polohy než podobný americký GPS.

#Galileo #družice
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku