V pondelok bude čiastočné zatmenie Mesiaca

03.08.2017 16:00
Spln, zatmenie, Mesiac, lietadlo, noc, obloha,
Zatmenie Mesiaca vzniká pri splne, keď prechádza zemským tieňom. Autor: ,

Maximálnu fázu dosiahne zatmenie o 20:20. Za dobrých pozorovacích podmienok bude Mesiac v nevýraznom ružovkastom pozadí okraja zemského tieňa, ktorý je známy aj ako Venušin pás.

V pondelok 7. augusta bude vo večerných hodinách na území Slovenska pozorovateľné čiastočné zatmenie Mesiaca. Úkaz sa začne o 19:23, Mesiac však vstúpi do polotieňa Zeme už o 17:50. V oboch prípadoch však ešte bude pod obzorom a voľným okom nepozorovateľné, keďže v ten deň by mal vyjsť až 20:01 (pre stred Slovenska). Maximálnu fázu zatmenie dosiahne o 20:20 a Mesiac pri nej bude ponorený do tieňa Zeme štvrtinou svojho zdanlivého uhlového priemeru. Preto sa bude zdať, že spodná časť vesmírneho telesa chýba. Za dobrých pozorovacích podmienok bude Mesiac v nevýraznom ružovkastom pozadí okraja zemského tieňa, ktorý je známy aj ako Venušin pás.

Čiastočné zatmenie Mesiaca sa skončí o 21:18 vo výške desať stupňov, pričom Slnko už vtedy bude 11 stupňov pod obzorom. Približne polhodinu po skončení čiastočnej fázy sa bude pravý dolný okraj Mesiaca javiť trochu tmavší, pretože bude v polotieni. Koniec polotieňového zatmenia, ktoré už nebude možno vidieť voľným okom, nastane o 22:51. V ten večer tiež bude nad južným obzorom možné pozorovať planétu Saturn v súhvezdí Škorpióna a na západe zase Jupiter v súhvezdí Panny.

Zatmenie Mesiaca vzniká pri splne, keď prechádza zemským tieňom. V tom čase je na opačnej strane oblohy ako Slnko. Tento úkaz však nenastáva pri každom splne, ročne môže byť maximálne trikrát. Tento rok bolo zo Slovenska pozorovateľné polotieňové zatmenie Mesiaca 11. februára, ale nebolo výrazné. Ďalšie zatmenie nastane 27. júla 2018 a bude úplné. Pôjde pri tom o najdlhšie úplné zatmenie Mesiaca v tomto storočí.

#zatmenie mesiaca #mesiac #astronómia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk