Vedci vytýčili 121 planét v obývateľnej zóne, na ktorých mesiacoch môže byť život

Pátranie po mimozemskom živote sa doteraz koncentrovalo na hľadanie planét, ktoré majú pevný povrch, mohla by sa na nich nachádzať voda a sú v takzvanej obývateľnej zóne, teda v takej vzdialenosti od svojej hviezdy, ktorá umožňuje vode zotrvať v kvapalnom skupenstve. Skupina vedcov z univerzít v Spojených štátoch a v Austrálii sa však rozhodla na vec pozrieť zo širšej perspektívy

06.06.2018 15:00
planéta Foto:
Ilustračná foto
debata

Doterajšie pátranie po teoreticky obývateľných exoplanétach automaticky vylučovalo plynné obry typu nášho Jupitera či Saturnu. Skupina vedcov okolo planetárneho astrofyzika Stephena Kanea z Kalifornskej univerzity v Riverside sa však rozhodla medzi potenciálne obývané či obývateľné svety zaradiť nielen samotné planéty, ale aj ich mesiace, čo počet „nádejných“ vesmírnych telies niekoľkonásobne zvyšuje.

„Momentálne vieme o 175 mesiacoch, ktoré obiehajú okolo ôsmich planét našej slnečnej sústavy. Hoci väčšina týchto mesiacov obieha okolo Saturnu a Jupitera, teda planét, ktoré sú mimo obývateľnej zóny nášho Slnka, pri iných hviezdach to tak byť nemusí. Keď teda do nášho pátrania po mimozemskom živote zahrnieme aj kamenné mesiace, dramaticky to zvýši počet miest, na ktoré sa môžeme zamerať,“ vysvetľuje Kane.

Jeho tímu sa podarilo identifikovať zatiaľ 121 plynných exoplanét, okolo ktorých by mohli obiehať obývateľné mesiace. Ako píše magazín Science Alert, problémom je to, že pri našich súčasných technických možnostiach máme len veľmi slabé šance niektoré z takýchto mesiacov zaznamenať, nieto ešte skúmať ich zloženie. To sa však časom bude zrejme meniť a práca austrálsko-amerického tímu tak môže predstavovať vítaný podklad pre prácu budúcich výkonnejších teleskopov.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #planéty #obývateľné planéty #exoplanéty