Taliani hlásia prelomový objav, hlboko v pôde Marsu našli soľné jazero

25.07.2018 17:30

Hlboko v pôde Marsu sa nachádza veľké soľné jazero, kde môže existovať život. V článku zverejnenom v časopise Science to tvrdí skupina talianskych vedcov, ktorí svoje zistenia opierajú o analýzu dát sondy Mars Express získaných počas troch rokov. Výskumný satelit od roku 2003 obieha Mars v rámci projektu Európskej vesmírnej agentúry.

Zistenie podľa agentúry AP vyvoláva nadšenie expertov. „Ak sú výskumné závery správne, je to prvýkrát, kedy sme našli dôkaz o prítomnosti veľkého vodného rezervoáru na Marse,“ komentoval objav Cassie Stuurman, geofyzik Texaskej univerzity. Scott Hubbard, ktorý v roku 2000 riadil prvý výskumný program NASA na Marse, označil zistenia za „úžasne vzrušujúce“.

Štúdia presne neuvádza hĺbku vodnej vrstvy. Talianski vedci tak nemôžu určiť, či ide o podzemnú nádrž alebo jednoducho o vrstvu kalu. Rezervoár vody je široký asi dvadsať kilometrov a leží pod 1,5-kilometrovou vrstvou ľadu v blízkosti južného pólu planéty. Podľa šéfa vedeckého tímu Roberta Oroseia z boloňského Národného astrofyzikálneho ústavu „nie je iné vysvetlenie“, než že ide o vodu.

Mars je veľmi chladná planéta, ale voda sa tam možno udržiava v tekutom stave vďaka rozpustenej soli. Podľa vedcov také prostredie nie je príliš priaznivé životu v tej podobe, aký je známy na Zemi. Existujú ale mikróby, ktoré sú schopné sa na slané prostredie adaptovať. „Myslím, že je to prvý kandidát na miesto, kde je život schopný vydržať,“ komentoval nález jazera Orosei.

Planetárna sonda Mars Express už v januári 2004 potvrdila prítomnosť vody na povrchu Marsu. Na južnom póle identifikovala výpary molekúl vody z ľadu, a získala tak vôbec prvé priame doklady o jeho existencii na červenej planéte.

#voda #vesmír #mars
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku