Americká sonda InSight pristála na povrchu Marsu

Sonda InSight amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v pondelok večer pristála na povrchu planéty Mars, informovala agentúra AP. Pristátie potvrdil rádiový signál, ktorému trvalo viac ako osem minút, kým prekonal vzdialenosť 160 miliónov kilometrov medzi Marsom a Zemou.

, 26.11.2018 08:10, aktualizované: 21:37
in Sight Foto:
Obrázok znázorňuje simulovaný pohľad na klesanie InSight k povrchu Marsu.
debata (18)

Letoví kontrolóri v pondelok oznámili, že sonda InSight pristála na povrchu červenej planéty po riskantnom zostupe.

Sonda, ktorá bude okrem iného skúmať vnútorné procesy a seizmologickú aktivitu „červenej planéty“, sa ponorila do marťanskej atmosféry o 20:47 SEČ a v priebehu dvoch minút preletela atmosférou k jej povrchu závratnou rýchlosťou takmer 20-tisíc kilometrov za hodinu.

Tesne pred pristátím musela sonda absolvovať sériu komplikovaných prednastavených operácií, z ktorých žiadna nesmela zlyhať. Ako píše americký denník The Washington Post, sonda bude mať napríklad len 15 sekúnd na úspešné oddelenie teplotného štítu, ktorý ju bude chránil počas preletu marťanskou atmosférou, a ďalších desať sekúnd na vysunutie nôh.

Sonda InSight pristála v rovníkovej oblasti Marsu, o ktorej sa predpokladá, že sa tam nenachádzajú veľké a pre misiu potenciálne nebezpečné skaly. Po pristátí by mala InSight s pomocou mechanického ramena rozložiť vedecké prístroje na povrchu planéty vrátane špeciálne vyvinutého seizmometra.

Cieľom misie InSight je pochopiť procesy, ktoré formovali kamenné planéty vnútornej časti Slnečnej sústavy, medzi ktoré patrí aj Zem, a zároveň zaznamenávať seizmologickú aktivitu Marsu.

„Táto misia preskúma vnútro ďalšej terestriálnej planéty a poskytne nám predstavu o tom, aké veľké je jej jadro, plášť a kôra a dá nám možnosť porovnať to so Zemou. To má veľký význam pre pochopenie pôvodu našej Slnečnej sústavy a toho, ako sa stala tým, čím je dnes,“ vyjadril sa Jim Green z NASA. Podľa vedcov by nám v priebehu dvoch pozemských rokov, čo sa rovná približne jednému roku na Marse, mali tri hlavné experimenty misie InSight poskytnúť 3D obraz planéty.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #mars #NASA #sonda InSight
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy