Ruský Sojuz úspešne vyniesol na obežnú dráhu trojčlennú posádku

03.12.2018 14:14
Rusko vesmír ISS Sojuz Misia 58-59 prípravy
Na snímke členovia misie 58-59 programu ISS, zľava Kanaďan David Saint Jacques, Rus Oleg Kononenko a Američanka Anne McClainová. Autor: ,

Z kazašského kozmodrómu Bajkonur sa dnes prvýkrát po neúspešnom októbrovom štarte vydala k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) ruská pilotovaná raketa Sojuz. Trojčlenná posádka, ktorej členmi sú Rus Oleg Kononenko, Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques, má k ISS doraziť dnes večer a na obežnej dráhe má stráviť 194 dní.

Loď Sojuz MS-11 úspešne vyniesla na obežnú dráhu nosná raketa Sojuz-FG, teda rovnaký typ, ktorý 11. októbra nedokázal dopraviť na stanovenú dráhu kozmickú loď Sojuz MS-10 s dvojčlennú posádkou. Po oddelení prvého stupňa rakety vtedy zlyhal motor druhého stupňa a ruský kozmonaut Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague sa s použitím záchranného systému museli vrátiť na Zem.

Kapitán lode Sojuz MS-11 Kononenko sa dnes vydal na obežnú dráhu už po štvrtýkrát, pre McClainovú a Saint-Jacquesa išlo o prvý štart. Ich let sa mal pôvodne uskutočniť až koncom decembra, o zmene dátumu sa rozhodlo kvôli októbrovej havárii.

Nosná raketa Sojuz-FG prešla podľa ruských médií pred dnešným štartom dôkladnou previerkou, ostrý test tento typ absolvoval v polovici novembra, kedy raketa Sojuz-FG na obežnú dráhu úspešne vyniesla nákladnú loď Progress.

Na ISS je teraz trojčlenná posádka, ktorú tvorí Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Nemec Alexander Gerst. Na Zem by sa mali vrátiť 20. decembra. Ovčinin a Hague, ktorých októbrový rokov zlyhal, by mali náhradný štart absolvovať v budúcom roku.

Nová posádka ISS má pred sebou takmer päťdesiatku vedeckých pokusov, čaká ju ale aj obsluha ruskej nákladnej lode Progress a amerických lodí firiem SpaceX a Boeing. V druhej decembrovej dekáde by mali kozmonauti Kononenko a Prokopjev vystúpiť do otvoreného vesmíru, aby zvonku preskúmali záhadný otvor vyvŕtaný zo zatiaľ neznámeho dôvodu v plášti kozmickej lode Sojuz MS-09, ktorá je k ISS pripojená.

Dnešnú cestu Sojuzu k ISS kozmonauti podstúpia v skrátenom režime, po štyroch obletoch Zeme sa majú k ISS priblížiť o 18:35 SEČ. Do roku 2013 trvala cesta kozmických lodí k ISS dva dni.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#ISS #Sojuz #Bajkonur
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku