Na webe to oznámil Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).
Zistenie sonda urobila spektrometrovým meraním počas fázy približovania sa k asteroidu. Prístroje ukázali, že na Bennu sú prítomné molekuly obsahujúce atómy kyslíka a vodíka v podobe hydroxylu, čo sú skupiny jedného atómu vodíka s jedným atómom kyslíka.
Vedci sa domnievajú, že tieto hydroxylové skupiny sú prítomné vo vodonosných ílových mineráloch, čo znamená, že Bennu kedysi bola v kontakte s vodou. Planétka je sama o sebe príliš malá, aby mohla hostiť vodu, takže odborníci predpokladajú, že voda bola na materskom telese, z ktorého Bennu pochádza.„Prítomnosť hydratovaných minerálov na asteroide potvrdzuje, že Bennu, pozostatok raného formovania slnečnej sústavy, je pre Osiris-Rex vynikajúcim vzorom,“ vyhlásila Amy Simonová, ktorá pracuje v tíme obsluhujúcom spektrometer Oviris, ktorý pracuje vo viditeľnom a infračervenom spektre, je jedným z troch spektrometrov na palube sondy.
Aparát je tiež vybavený kamerovými systémami, laserovým výškomerom a mechanizmom pre odber vzoriek z povrchu. Odber vzoriek bude vrcholom misie, kedy sa sonda v júli 2020 k planétke tesne priblíži a pomocou zbernej hubice sa asi na päť sekúnd prisaje k povrchu. Odobratý materiál dopraví späť na Zem, pristátie je plánované na september 2023.
Vedci majú o materiál z Bennu veľký záujem, pretože im umožní zistiť, aké chemické látky a horniny planétka obsahuje. Podobné vesmírne telesá v dávnej minulosti totiž so sebou pri dopade na Zem priniesli organický materiál, ktorý je nutný pre vznik života.