Trojica kozmonautov sa vrátila z ISS na Zem

V kazašskej stepi dnes pristál návratový modul kozmickej lode Sojuz MS-09, v ktorom sa na Zem vrátili traja kozmonauti. Rus Sergej Prokopjev, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Nemec Alexander Gerst sa na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) vypravili v júni a zaistili okrem iného vyloženie zásielok z nákladných lodí Progress, Dragon a Cygnus.

20.12.2018 10:51
Kazachstan Rusko vesmír ISS kozmonauti návrat Foto: ,
Na snímke ruský kozmonaut Sergej Prokopjev po pristátí návratového modulu ruskej kozmickej lode Sojuz MS-09, 150 km juhovýchodne od kazašského mesta Džezkazgan 20. decembra 2018. Kapsula Sojuz priviezla z ISS nemeckého veliteľa ISS Alexandra Gersta, ruského kozmonauta Sergeja Prokopjeva a americkú astronautku Serenu Auňónovú Chancellorovú. Na orbitálnej základni spolu strávili 197 dní.
debata (6)

Prokopjev priviezol z ISS vzorky materiálu z otvoru, ktorý bol za doteraz neobjasnených okolností vyvŕtaný v plášti rakety Sojuz. Spolu s kolegom Olegom Kononenkom vzorky odobral pri takmer osemhodinovom výstupe do otvoreného vesmíru. Analyzovať ich majú experti z laboratórií ruskej tajnej služby FSB.

Kvôli zhruba dvojmilimetrovej trhline v lete unikol vzduch a v ISS klesol tlak. Posádka nebola v ohrození a trhlinu čoskoro hermeticky zakryla. Pôvodne sa uvažovalo o tom, že otvor v plášti lode mohol spôsobiť náraz mikrometeoritov. V súčasnosti sa podľa ruských médií skúmajú hypotézy o poškodení plášťa lode zvonka aj zvnútra, v oboch prípadoch nie je vylúčený zlý úmysel ani chyba pri vŕtaní.

Americká vesmírna agentúra NASA zverejnila na twitteri ako prvá informácie o pristátí a uviedla, že všetci členovia posádky sú v dobrom stave. Absolvujú však nevyhnutnú zdravotnú prehliadku a až potom sa budú môcť vrátiť domov.

Američanka Serena Auňónová Chancellorová strávila vo vesmíre 197 dní a na palube vesmírnej stanice sa podieľala na stovkách vedeckých pokusov. Ako poznamenala agentúra Reuters, Američania, pokiaľ ide o dopravu svojich astronautov na orbitálny komplex, sa teraz musia spoliehať na ruské rakety a kozmické lode Sojuz. Od ukončenia letov raketoplánov v roku 2011 čakajú na vlastné nové lode.

Okrem Kononenka na palube ISS zostali Američanka Anne McClainová a Kanaďan David Saint-Jacques. Ďalšia expedícia sa k nim má pripojiť v marci budúceho roka. Jej členmi majú byť aj Rus Alexej Ovčinin a Američan Nick Hague, ktorí sa v októbri kvôli poruche Sojuzu s použitím záchranného systému museli vrátiť na Zem.

Problémy vtedy nastali niekoľko minút po štarte. Po oddelení prvého stupňa nosnej rakety nastala podľa ruskej kozmickej agentúry Roskosmos „nezvyčajná udalosť“, zlyhal jeden z motorov druhého stupňa. Následne sa automaticky aktivoval záchranný systém, vďaka ktorému sa Sojuz MS-10 po balistickej dráhe vrátil na Zem. Posádka síce bola v poriadku, Ovčinin a Hague však radšej strávili noc v nemocnici na Bajkonure kvôli ďalšiemu pozorovaniu.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #ISS #pristátie #kozmonauti #kozmická loď