NASA zhudobnila fotografiu Hubblovho vesmírneho 'ďalekohľadu'

Ku každému objektu na fotografii vesmíru priradila NASA určité charakteristické zvuky. Podľa Science Alert ide o hrôzostrašnú, no zaujímavú hudbu.

10.03.2019 14:32
hubble Foto:
Hubblov vesmírny ďalekohľad.
debata

S netradičnou aktivitou prišli cez víkend pracovníci amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorí zavesili na internet vesmírnu hudbu. Tentokrát však nejde o reálne zvuky prichádzajúce v nejakej forme z vesmíru – NASA sa pokúsila „zhudobniť“ jednu z fotografií zhotovených Hubblovým vesmírnym ďalekohľadom. Ako píše sever Science Alert, NASA si na tento účel vybrala fotografiu z augusta minulého roku, ktorá zachytáva veľké množstvo hviezd a galaxií.

Hudobní nadšenci z NASA sa rozhodli pretransformovať fotografiu do hudobnej skladby tak, že pri jej „čítaní“ zľava doprava priradili ku každému zachytenému objektu určité charakteristické zvuky. Jednotlivé hviezdy a kompaktné galaxie vydávajú krátke a rázne zvuky, zatiaľ čo rozsiahlejšie špirálové galaxie majú dlhší tón. Čo sa týka melódie, čím sú objekty na fotografii nižšie, tým sú nižšie aj ich tóny, a naopak.

Science Alert ponúka aj hudobnú recenziu nového diela NASA a konštatuje, že ide o hrôzostrašnú, no zaujímavú hudbu, pričom najkrajším momentom je zvuk, ktorý zaznie, keď ručička časomiery prechádza ponad galaktickú kopu RXC J0142.9+4438. „Zabudnite na hudbu, podcasty a audioknihy – novým trendom je počúvať fotografie Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu,“ píše Science Alert.

debata chyba
Viac na túto tému: #internet #hudba #NASA #Hubblov teleskop #zvuky #vesmírna hudba