Prvý testovací let rakety Falcon Heavy, ktorá je najsilnejším nosičom súčasnosti, uskutočnila súkromná americká spoločnosť vizionára Elona Muska vlani vo februári. V nákladnom priestore vtedy mala elektromobil Tesla Roadster, ktorý obiehal po dráhe okolo Slnka.
Osem minút od štartu pristáli v areáli Mysu Canaveral dva pomocné stupne rakety, rovnako ako to bolo aj vlani. Na rozdiel od vlaňajšieho pokusu sa tentoraz úspešne na Zem vrátil aj jej centrálny stupeň. Potom, čo vyniesol do kozmu užitočný náklad, pristál na plošine v oceáne, zhruba 645 kilometrov od floridského pobrežia. Komentátori zo spoločnosti SpaceX to označili za „obrovský úspech“.
„Falcon pristál,“ napísal na svojom twitteri Musk a pridal aj fotografie všetkých troch stupňov späť na Zemi.
Vlani sa centrálny stupeň rakety Falcon Heavy po štarte neplánovane zrútil do Atlantického oceánu. Podľa Muska pri návrate tohto stupňa došlo palivo, ktoré bolo nevyhnutné pre spomalenie a riadené dosadnutie. Na hladinu oceánu narazil zhruba sto metrov od pristávacej plošiny rýchlosťou asi 500 kilometrov za hodinu, uviedol Musk.
Ťažká raketa, ktorú v parametroch pre hmotnosť nákladu prekonáva len legendárny americký Saturn V, vznikla rozšírením menšej nosnej rakety Falcon 9 o dva pomocné vzletové stupne rakiet. Falcon 9 je v prvom stupni vybavený deviatimi motormi, Falcon Heavy ich má trojnásobok.