Do Sojuzu krátko po štarte udrel blesk, let nenarušil

Z ruského kozmodrómu Pleseck úspešne odštartovala raketa Sojuz s družicou ruského navigačného systému Glonass.

28.05.2019 10:08
nasa Foto:
Krátko po štarte udrel do rakety blesk. Žiadne škody ale nespôsobil.
debata (10)

Do raketového nosiča počas letu udrel blesk, žiadne škody ale nenapáchal, hoci v takom prípade hrozí ochromenie senzorov a prístrojov. Status s úderom blesku zverejnil na twitteri okrem iného aj šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Dmitrij Rogozin.

„Blesk pre vás nie je prekážkou,“ uviedol Rogozin v gratulačnom tweete adresovanom vedeniu misie. Elektrický výboj zasiahol raketu desať sekúnd po štarte.

Krátko pred zážihom motorov sa v oblasti zhoršilo počasie a búrku sprevádzali aj blesky. Letová kontrola však let neodložila. Portál nasaspaceflight.com poznamenal, že ruské Sojuzy sú schopné štartovať takmer za každého počasia, ale podmienky včera boli mimoriadne zlé.

Blesky sú považované za rizikový faktor štartov, pretože môžu nosiče alebo ich náklad poškodiť.

Rakety sú však na blesky pripravené a nie je výnimočné, že raketa sama elektrostatický výboj pri priechode mračnami vyvolá.

Pomerne známy je americký let Apolla 12 v novembri 1969 za veľmi zlého počasia, kedy do rakety Saturn V blesk udrel 36 sekúnd po štarte. Ochranné obvody palivových článkov v servisnom module detekovali prepätie a všetky tri články odpojili. Druhý úder blesku v čase 52 sekúnd po štarte vyradil umelý horizont, čo je letecký prístroj zobrazujúci vodorovnú rovinu a os kolmú k zemskému povrchu.

Narušené bolo telemetrické vysielanie do letového strediska a spomínané odpojenie palivových článkov spôsobilo komplikácie s dodávkami elektrickej energie v module, čo následne viedlo k rozsvieteniu takmer všetkých varovných kontroliek na kontrolnom paneli modulu a k vyradeniu veľkej časti prístrojov. Portál Business Insider uviedol, že americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) si vtedy nebol istý, či môže misia bezpečne pokračovať. Let rakety ale nijako narušený nebol a astronauti Charles Conrad a Alan Bean následne úspešne pristáli na Mesiaci v oblasti Oceáne búrok.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #blesk #Sojuz #Pleseck #kozmodróm