Pred poludním "presviští" okolo Zeme obrovský asteroid

29.04.2020 06:58
asteroid20161103-16 3
Asteroid (52768) 1998 OR2 Autor:

Dnes pred poludním okolo Zeme presviští obrovský asteroid. Hrozbou ale pre nás nie je.

Masívny asteroid, ktorý možno podľa všeobecných kritérií amerického úradu pre letectvo a vsmír (NASA) klasifikovať ako „potenciálne nebezpečný“, sa rúti smerom k Zemi rýchlosťou viac ako 31 tisíc kilometrov za hodinu. Teleso s označením 52768, tiež nazývané 1998 OR2, okolo našej planéty preletí dnes (29. apríla). Najbližšie k Zemi bude okolo obeda.

Asteroid 1998 OR2 meria na dĺžku 1,8 až 4,1 kilometra. Podľa odborníkov však je už jasné, že pre ľudstvo žiadnu hrozbu nepredstavuje, v stredu okolo našej planéty prejde vo vzdialenosti 16-krát väčšej, než aká je medzi Zemou a Mesiacom. Aj pri najbližšom priblížení okolo poludnia nášho času tak pôjde o bezpečný odstup približne šiestich miliónov kilometrov.

Okolo Slnka planétka podľa agentúry Reuters obehne za tri roky a 8 mesiacov. V najvzdialenejšom bode svojej cesty sa najprv prešmykne okolo Jupitera. Pri svojom najbližšom prístupe k našej planéte ju tesne (z astronomického pohľadu) minie v jej dráhe, keď sa Zem na svojom orbite mierne vzďaľuje od Slnka.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Zem #vesmír #NASA #asteroid
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku