Európska sonda objavila na Marse nové podzemné jazerá s pravdepodobne slanou vodou

02.10.2020 07:48
marsexpress
Mars Express. Autor:

Sonda Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Mars Express objavila pod vrstvou ľadu v južnej polárnej oblasti červenej planéty niekoľko jazier tekutej vody, ktorá je zrejme slaná. ESA o tom informuje na svojich webových stránkach.

Satelit Mars Express obieha okolo Zeme od decembra 2003. Jej radar pre skúmanie podzemia a ionosféry (MARSIS) odhalil na Marse už v roku 2018 pod ľadovou vrstvou v hĺbke poldruha kilometra podpovrchový rezervoár vody. Teraz s prihliadnutím k viac údajom a po ich analýze objavili tri ďalšie jazerá, uvádza ESA.

Najväčšia z týchto vodných nádrží má veľkosť 30 × 20 kilometrov a je obklopená niekoľkými menšími jazerami. Predpokladá sa, že táto voda bude veľmi slaná vzhľadom na to, že v mrazivých teplotách ostáva tekutá.

Mars bol kedysi teplejší a vlhkejší a voda tiekla po povrchu podobne ako na Zemi. Aj keď dnes nie je možné, aby voda zostala na marsovskom povrchu stabilná, nové zistenie otvára možnosť, že pod zemou môže existovať celá sústava starodávnych jazier, možno miliónov alebo dokonca miliárd rokov starých. Boli by ideálnym miestom pre hľadanie dôkazov o živote na Marse, aj keď veľmi ťažko dosiahnuteľným.

Jazerá ukrývajúce sa pod ľadovcami sú známe aj na Zemi, ako je jazero Vostok na Antarktíde, ktoré je podľa vedcov pod ľadom uzavreté možno až 35 miliónov rokov. Takéto jazerá môžu ukrývať jedinečné ekosystémy a poskytovať užitočné analógie pre astrobiológov, skúmajúcich, ako môže život prežiť v extrémnych podmienkach, konštatuje ESA.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#voda #vesmír #planéta #mars #jazero #ESA
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku