Európska sonda objavila na Marse nové podzemné jazerá s pravdepodobne slanou vodou

Sonda Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Mars Express objavila pod vrstvou ľadu v južnej polárnej oblasti červenej planéty niekoľko jazier tekutej vody, ktorá je zrejme slaná. ESA o tom informuje na svojich webových stránkach.

02.10.2020 07:48
marsexpress Foto:
Mars Express.
debata (1)

Satelit Mars Express obieha okolo Zeme od decembra 2003. Jej radar pre skúmanie podzemia a ionosféry (MARSIS) odhalil na Marse už v roku 2018 pod ľadovou vrstvou v hĺbke poldruha kilometra podpovrchový rezervoár vody. Teraz s prihliadnutím k viac údajom a po ich analýze objavili tri ďalšie jazerá, uvádza ESA.

Najväčšia z týchto vodných nádrží má veľkosť 30 × 20 kilometrov a je obklopená niekoľkými menšími jazerami. Predpokladá sa, že táto voda bude veľmi slaná vzhľadom na to, že v mrazivých teplotách ostáva tekutá.

Mars bol kedysi teplejší a vlhkejší a voda tiekla po povrchu podobne ako na Zemi. Aj keď dnes nie je možné, aby voda zostala na marsovskom povrchu stabilná, nové zistenie otvára možnosť, že pod zemou môže existovať celá sústava starodávnych jazier, možno miliónov alebo dokonca miliárd rokov starých. Boli by ideálnym miestom pre hľadanie dôkazov o živote na Marse, aj keď veľmi ťažko dosiahnuteľným.

Jazerá ukrývajúce sa pod ľadovcami sú známe aj na Zemi, ako je jazero Vostok na Antarktíde, ktoré je podľa vedcov pod ľadom uzavreté možno až 35 miliónov rokov. Takéto jazerá môžu ukrývať jedinečné ekosystémy a poskytovať užitočné analógie pre astrobiológov, skúmajúcich, ako môže život prežiť v extrémnych podmienkach, konštatuje ESA.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #voda #vesmír #mars #planéta #ESA #jazero
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy