Slovák a Čech vytvorili unikátnu snímku kométy Neowise. Ocenili ju NASA aj BBC

Unikátna fotografická mozaika „Premeny kométy NEOWISE“, ktorej autormi sú fotografi Petr Horálek (Česko) a Tomáš Slovinský (Slovensko) sa teší svetovému úspechu. Mozaika zachytávajúca postupný vývoj jasnej júlovej kométy NEOWISE na oblohe nad masívom Vysokých Tatier bola 2. novembra publikovaná ako prestížna Vedecká snímka dňa NASA (Earth science Picture Of the Day) a v britskom magazíne BBC Sky and Night.

02.11.2020 16:11
2020 07 09-29 NEOWISE Tatry SL Final 1500px Foto:
debata (4)

Snímka zobrazuje postupný vývoj jasnosti a chvostov kométy NEOWISE, ktorá sa tento rok v júli stala najvýraznejšou kométou na severnej pologuli za posledných 22 rokov. Aby mozaika vôbec vznikla, spojili český a slovenský fotograf sily od začiatku jej viditeľnosti 9. júla až po jej zoslabnutie na večernej oblohe 2. augusta 2020.

Obaja kométu zaznamenávali operatívne podľa vývoja počasia, a pretože disponovali veľmi podobnou technikou, mohli zhotovovať dáta s prakticky identickou kvalitou. Problémom bolo počasie, a teda bolo nutné absolvovať dlhé cesty za jasným nebom. Petr Horálek za kométou cestoval prakticky dennodenne po celom území Česka a niekoľkokrát aj do Poľska. Tomáš Slovinský ju zaznamenával na Slovensku a pri svojej expedícii na Kréte. Keďže sa poloha kométy voči hviezdam na nebi pri pozorovaní v jeden okamih z rôznych miest na Zemi veľmi nelíšila, bolo nakoniec možné nasnímané obrazy matematicky vložiť do jednej mozaiky a ukázať tak vývoj kométy pre každý druhý deň.

Nočná scenéria s hviezdnym nebom, do ktorého boli polohy kométy tzv. matematicky vregistrované, nebola vybraná náhodou. Fotografi sa dohodli, že príbeh viditeľnosti kométy by mal symbolicky pripomenúť československú astronómiu – lebo aj výsledná mozaika je dielom česko-slovenskej spolupráce – a na obraze by sa mal objaviť masív Vysokých Tatier. Tam, na Lomnickom štíte, Skalnatom plese a tiež v Starej Lesnej pod Tatrami dosiahli Čechoslováci v povojnovom období veľké úspechy, a to práve v oblasti objavov komét (najznámejšia je periodická kométa 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková objavená v roku 1948 zo Skalnatého plesa).

Jediné miesto, odkiaľ sa celé pohorie premieta presne na severe a svojim profilom dokonale kopíruje tú hviezdnu oblasť, kde sa v priebehu júla postupne presúvala od severovýchodu na severozápad kométa NEOWISE, je vrch Kozí Kameň s výškou 1255 metrov (pohorie Kozie chrbty). Aby sa ale mozaiku podarilo správne zachytiť, musel Tomáš Slovinský celý výhľad fotografovať vo veľmi úzkom „časovom“ okne, kedy bola celá oblasť oblohy, kadiaľ kométa letela, v presne zvolenej konštelácii s masívom Tatier. Toto časové okienko trvalo asi pol hodiny. Tomáš musel absolvovať náročnú túru s vidinou neistého počasia vo fotografickom „okne“.

Snímka bola publikovaná dnes, 2. novembra ako Vedecká snímka dňa NASA (Earth science Picture Of the Day – EPOD). V novembri sa tiež objavila vo výbere Astrophotography Gallery v prestížnom britskom časopise BBC Sky and Night.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #NASA #Kométa #fotografia #BBC