Vesmírna sonda so vzorkami z asteroidu sa začala vracať k Zemi

Kozmická sonda OSIRIS-REx začala v pondelok svoj návrat k Zemi z asteroidu Bennu, z ktorého odobrala vzorky hornín a prachu, oznámil americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

11.05.2021 08:07

Ako píše agentúra DPA, sonda strávila vo vesmíre takmer päť rokov a cesta na zem jej bude trvať ďalšieho dva a pol roka. Sonda OSIRIS-REx zapla svoje raketové motory o 20.23 h GMT (22.23 SELČ), informovala NASA.

Sonde sa vzorky z asteroidu podarilo odobrať vlani v októbri, pripomína DPA. Svoj náklad, ktorý podľa odhadov váži 200 až 400 gramov, vypustí na Zem v septembri 2023 a potom bude obiehať okolo slnka, čakajúc na ďalšie inštrukcie.

ingenuity Čítajte aj NASA zachytila zvuk vrtuľníka Ingenuity počas jeho preletu marťanskou atmosférou

„Prvotný kúsok našej slnečnej sústavy smeruje na Zem, kde môže mnoho generácií bádateľov odhaliť jeho tajomstvá,“ uviedol Thomas Zurbuchen z riaditeľstva NASA pre vedecké misie.

Vedci dúfajú, že táto misia v hodnote jednej miliardy dolárov pomôže objasniť pôvod našej slnečnej sústavy. Asteroidy v slnečnej sústave totiž pozostávajú z rovnakého materiálu, z ktorého sa sformovali aj planéty.

Sonda odštartovala z kozmodrómu Cape Canaveral v americkom štáte Florida v roku 2016. Dva roky trvalo, kým dorazila k asteroidu Bennu a ďalšie dva NASA hľadala ideálne miesto na odobratie vzoriek.

Tento 500 metrov široký a 4,5 miliardy rokov starý asteroid, ktorý je od Zeme vzdialený vyše 290 miliónov kilometrov, by sa v nasledujúcom storočí mohol dostať nebezpečne blízko Zeme, hoci šance na zrážku sú nepatrné.

zem Čítajte aj Podľa vedeckej simulácie hroziacej zrážke s planétkou jadrová bomba nezabráni

Ako píše agentúra AP, NASA má v súvislosti s asteroidmi naplánovaných viacero projektov. Vesmírna sonda „Lucy“ vyrazí v októbri smerom k asteroidom neďaleko Jupitera. V novembri je naplánovaný štart sondy „Dart“, ktorá sa pokúsi presmerovať asteroid v rámci testu planetárnej ochrany. Potom v roku 2022 vyštartuje sonda „Psyche“ smerom k rovnomennému asteroidu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #Sonda #OSIRIS-Rex #NASA #asteroid Bennu #asteroid