Nová štúdia vylučuje existenciu života na Venuši

Na Venuši nie je dosť vody na to, aby tam mohol existovať život.

05.07.2021 08:00
venusa Foto:
Venuša.
debata (2)

Vyplýva to z novej štúdie zverejnenej vo vedeckom časopise Nature Astronomy.

Ako píše agentúra AFP, tento výskum, vedený severoírskou univerzitou Queen's University Belfast, bol podnietený štúdiou zverejnenou vlani bádateľmi z univerzity vo waleskom Cardiffe. Tí vtedy informovali, že v atmosfére Venuše objavili fosfán – plyn, za ktorého prítomnosť na Zemi môžu výhradne živé organizmy.

Blue Origin New Shepard Separation Earth View Čítajte aj Petícia vyzýva Jeffa Bezosa, aby sa z cesty do vesmíru už nevracal na Zem

Autori vlaňajšej štúdie odvtedy svoje vlastné nálezy síce spochybnili, ich zistenia však inšpirovali vedcov v Belfaste skúmať, či je v atmosfére Venuše dosť vody na to, aby tam mohol – aspoň teoreticky – existovať život.

Ako píše agentúra DPA, vedci sa zamerali na tzv. aktivitu vody, teda pomer voľných molekúl vody, ktoré môžu využívať mikroorganizmy. V doteraz najsuchšom prostredí, v ktorom vedci pozorovali biologické procesy, bola aktivita vody na úrovni 0,585.

Autori štúdie zistili, že drobné kvapôčky kyseliny sírovej v oblakoch, ktoré sa vyskytujú nad povrchom Venuše, znižujú aktivitu vody v atmosfére na menej ako 0,004 – stokrát menej, než je potrebné pre existenciu života.

planéty, vesmír, galaxia, zem Čítajte aj Astronómovia odhadli, odkiaľ by mimozemšťania mohli pozorovať Zem

Aktivita vody v oblakoch napríklad nad Marsom je 0,537, píše DPA. Vedci koncentráciu vody na Venuši vypočítali pomocou existujúcich údajov, ktoré v sedemdesiatich a osemdesiatich rokoch minulého storočia zozbierali americké a sovietske vesmírne sondy.

Vedec z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a spoluautor štúdie Chris McKay poznamenal, že v rámci štúdie analyzovali aj údaje z iných planét, pričom zistili, že oblaky nad Jupiterom v istej výške obsahujú dostatok vody, aby tam teoreticky mohol existovať život. Ako však vzápätí zdôraznil, tento objav sám o sebe ani zďaleka nepotvrdzuje existenciu života na Jupiteri.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #voda #plyn #vesmír #vedci #výskum #zivot #venuša