Nočnú oblohu nad Českom rozsvecujú záhadné svietiace oblaky

Letný slnovrat prináša nad Českom i zaujímavé predstavenie na nočnej oblohe.

08.07.2021 19:56
debata (12)

Vysoko nad bežnou oblačnosťou – vo výške 80 až 85 kilometrov – vznikajú takzvané nočné svietiace oblaky.

„Dodnes nie je isté, čo to presne je, ale predpokladá sa, že sú to ľadové kryštáliky, možno aj prachové zrná obalené ľadom,“ uviedol pre Český rozhlas Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akadémie vied ČR.

ingenuityy Čítajte aj Vrtuľník Ingenuity má za sebou deviaty, naskrz rekordný let na Marse

Práve v júni a v júli sú z územia Česka dobre pozorovateľné polárne mezosférické oblaky. Vznikajú v časti atmosféry, takmer na hranici vesmíru, kde teplota klesá až na mínus 130 stupňov Celzia a ide tak o najchladnejšie miesta ovzdušia.

„Veľa o nich nevieme; lietadlá tam nedoletia, družice sú zasa príliš vysoko. Fyzikálne údaje boli preto zozbierané iba z preletov rakiet,“ uviedol Suchan o čiastočkách, ktoré sú až o 70 kilometrov vyššie než bežná oblačnosť.

Tento zaujímavý úkaz je vidieť iba v období letného slnovratu v noci – hodinu a pol po západe alebo pred východom slnka. V danej dobe totiž svietiace oblaky stále zo šikma osvetľuje slnečné žiarenie.

Image converted using ifftoany Čítajte aj Vedci plánujú manéver, ktorým by odklonili asteroid ohrozujúci Zem

Osvetlená obloha je voľným okom najlepšie vidieť v miestach s malým svetelným znečistením a s dobrým výhľadom na sever. „Vyskytuje sa najčastejšie tesne nad obzorom. Vyzerá to ako strieborná pavučinka. Česká republika patrí k najjužnejším miestam, odkiaľ sa dá pozorovať,“ vysvetlil astronóm.

„Štatistika síce hovorí, že úkaz v posledných rokoch pribúda, hoci presne nevieme prečo. Nie je to však záruka, že ho bude vidieť každú noc; záleží to totiž od podmienok, ktoré nie sú do dneška presne stanovené,“ dodal.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #vesmír #nočná obloha #obloha #letný slnovrat
Flowers