Roskosmos chce zotrvať na ISS aj po roku 2024

Ruská vesmírna agentúra Roskosmos rokuje s Moskvou o pokračovaní svojej účasti na prevádzke Medzinárodnej vesmírnej stanice aj po roku 2024.

04.10.2022 11:13
ISS Foto:
debata (1)

Uviedol to v pondelok šéf ruských vesmírnych programov pre lety s ľudskou posádkou Sergej Krikaľov.

„(Roskosmos) začal rokovať s našou vládou o predlžení našej účasti v programe ISS a dúfame, že budúci rok dostaneme povolenie na pokračovanie,“ povedal Krikaľov novinárom.

Po zhoršení vzťahov medzi Ruskom a západnými krajinami, ku ktorému došlo v dôsledku vojny na Ukrajine, oznámil šéf Roskosmos Jurij Borisov, že Rusko „po roku 2024“ opustí ISS a vybuduje svoju vlastnú orbitálnu stanicu. Pre tento plán však neurčil presný dátum.

Krikaľov v pondelok priznal, že vybudovanie vlastnej vesmírnej stanice nebude také rýchle, takže, ako poznamenal, „budeme pokračovať v lietaní (na ISS), kým nebudeme mať nejakú novú infraštruktúru“.

Krikaľov sa takto vyjadril v angličtine na tlačovej konferencii amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) súvisiacej so stredajším štartom rakety SpaceX, ktorá na ISS vynesie jedného ruského kozmonauta a dvoch amerických a jedného japonského astronauta.

Krajiny podieľajúce sa na prevádzke ISS Spojené štáty, Rusko, Európa, Kanada a Japonsko sa zatiaľ zaviazali, že budú prevádzkovať orbitálnu stanicu do roku 2024. USA už však avizovali, že chcú na programe pracovať do roku 2030.

Vesmír je pritom jednou z mála oblastí spolupráce, ktorá sa zachovala medzi Ruskom a západnými krajinami po tom, čo jeho armáda vtrhla vo februári na Ukrajinu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #ISS #NASA #Roskosmos