Modul Orion sa po ceste okolo Mesiaca úspešne vrátil na Zem

Kozmická loď Orion amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v nedeľu bezpečne dopadla do Tichého oceánu, čím sa zavŕšila misia Artemis 1, informovala agentúra AFP.

11.12.2022 20:30
Kozmická loď Orion, NASA Foto:
Kozmická loď Orion bezpečne dopadla do Tichého oceánu.
debata (3)

Cieľom tohto nového vesmírneho programu NASA je po vyše 50 rokoch – od ukončenia vesmírneho programu Apollo – opäť dopraviť na povrch Mesiaca astronautov zo Zeme. Táto misia súčasne má byť odrazovým mostíkom pre cesty na Mars.

Po tom, čo Orion preletel zemskou atmosférou rýchlosťou 40.000 kilometrov za hodinu, sa táto kapsula bez posádky spustila do vody pomocou troch veľkých červeno-bielych padákov. Po niekoľkých hodinách testov ju vyzdvihne loď amerického námorníctva vo vodách pri mexickom ostrove Guadalupe.

Na snímke štart superťažkej rakety Space Launch...
Na snímke štart superťažkej rakety Space Launch...
+4Na snímke bezposádková kozmická loď Orion...

Kozmická loď Orion je bez posádky. Pri štarte nadchádzajúcej misie Artemis II, ktorá je naplánovaná na rok 2024, budú na palube aj astronauti, uviedla NASA.

orion Čítajte viac Ikonická fotografia: Takto Zem vyfotila kozmická loď Orion

Ani v rámci tohto letu však posádka ešte na Mesiaci nepristane. Prvá žena a ďalší muž pristanú na južnom póle tohto satelitu Zeme až počas misie Artemis III, ktorá sa uskutoční najskôr v roku 2025.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #NASA #Orion #misia Artemis