Japonsku sa nepodarilo vyslať do vesmíru novú raketu H3, tak ju zničilo

Japonsko sa dnes znovu nepodarilo vyslať do vesmíru novú raketu H3. Na rozdiel od februárového pokusu síce raketa aspoň odštartovala zo základne Tanegašima, ale keď sa nezapálil jej druhý stupeň, nechalo ju riadiace stredisko na diaľku zničiť. Informuje o tom agentúra Reuters.

07.03.2023 08:01
jaxa Foto:
debata (21)

Päťdesiatsedem metrov dlhá raketa mala do vesmíru vyniesť satelit ALOS-3 určený na zlepšenie reakcie na prírodné katastrofy a vybavený navyše experimentálnym infračerveným senzorom na detekciu severokórejských balistických rakiet.

„Ukázalo sa, že raketa nemôže dokončiť svoju misiu, a preto bol vyslaný príkaz na deštrukciu,“ uviedol k zlyhaniu rakety komentátor naživo prenášaného štartu z japonskej vesmírnej agentúry JAXA. „Čo sa teda stalo? To budeme musieť zistiť preskúmaním všetkých dát,“ doplnil.

Pri februárovom pokuse Japonsko štart rakety zrušilo, pretože sa jej pri odpočítavaní nezapálili urýchľovacie motory. Dnešné zlyhanie je ale podľa odborníka citovaného Reuters ešte výrazne závažnejšie a bude mať značný vplyv na budúcnosť japonského kozmického programu.

dragon ISS Čítajte aj ISS sa manévrom vyhla stretu s vesmírnym odpadom

Raketa H3 má nahradiť rakety H-2A, ktoré budú v priebehu nasledujúcich niekoľkých rokov po viac ako dvadsaťročnej službe vyradené. Pôvodne sa predpokladalo, že raketa H3 bude vyslaná do kozmu už v roku 2020, vývoj motorov sa ale oneskoril.

Podľa Reuters by raketa H3, ktorá je výrazne lacnejšia ako jej predchodkyňa, mala byť v budúcnosti využívaná nielen na dopravu satelitov na obežnú dráhu okolo Zeme, ale aj na dodávky zásob na Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Neskoršie varianty tejto japonskej rakety by mohli tiež dopravovať náklady na stanicu Gateway, ktorú chce americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) zriadiť pri Mesiaci.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Japonsko #vesmír #raketa