Video: NASA predstavila posádku misie Artemis, k Mesiacu prvýkrát poletí žena

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) oznámil mená štyroch astronautov, ktorí koncom roka 2024 obletia Mesiac.

03.04.2023 20:37
debata (16)

Lunárnej misie sa prvýkrát zúčastní žena, elektroinžinierka Christina Kochová, a černoch, pilot Victor Glover. K dvojici sa pripoja astronauti Reid Wiseman a Kanaďan Jeremy Hansen, uviedla vesmírna agentúra. Traja Američania a Kanaďan boli predstavení pri slávnostnom ceremoniáli v Houstone, kde sídli riadiace stredisko misie Artemis.

Vlani v decembri bola úspešne dokončená misia Artemis I, kedy modul Orion obletel Mesiac a dostal sa ďalej od Zeme, než ktorékoľvek iné kozmické plavidlo navrhnuté pre posádku. Misia Artemis II, pri ktorej modul obkrúži prirodzenú zemskú družicu s posádkou, je v pláne na koniec roku 2024. Cesta by mala trvať zhruba desať dní. Pristátie na Mesiaci, pre ktoré by mala pripraviť pôdu dnes predstavená štvorica, je naplánované na rok 2025.

Posádke bude veliť Wiseman. Štyridsaťsedemročný pilot sa pozrel do vesmíru v roku 2015, zúčastnil sa misie na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS). Pripojí sa k nemu rovnako starý pilot Hansen, ktorý Zem opustí prvýkrát.

+1

O niečo skúsenejšia je 44-ročná Kochová, ktorá je držiteľkou rekordu v dĺžke nepretržitého pobytu ženy vo vesmíre, ktorý je 328 dní. Spolu s astronautkou Jessicou Meirovou sa v októbri 2019 zúčastnila prvého čisto ženského výstupu do vesmíru. Posádku doplní Glover, ktorý sa stal prvým Afroameričanom, ktorý sa zdržiaval na ISS po dobu šiestich mesiacov.

„Je to veľký deň. Máme čo oslavovať a je to oveľa viac ako len štyri mená, ktoré boli oznámené,“ povedal Glover.

čierna diera Čítajte aj Astronómovia objavili jednu z najväčších supermasívnych čiernych dier. Prvýkrát pomocou gravitačných šošoviek

Výberom ženy a astronauta inej ako bielej pleti NASA plní svoj sľub, že do svojho výskumného úsilia vnesie väčšiu rozmanitosť. Všetkých predchádzajúcich misií na Mesiac sa zúčastnili belosi.

Štvorica teraz začne obdobie intenzívneho výcviku. Na konci budúceho roka v podstate zopakuje misiu Apollo 8, pri ktorej ľudská posádka prvýkrát opustila obežnú dráhu Zeme a vstúpila na obežnú dráhu Mesiaca. Najväčším rozdielom bude použitie technológie z 21. storočia, ktorú NASA vyvinula špeciálne pre misiu Artemis.

NASA zatiaľ nemá systém, ktorý by bol schopný dopraviť astronautov na povrch Mesiaca. Ten vyvíja spoločnosť SpaceX miliardára Elona Muska. Kozmická loď Starship má v najbližších týždňoch začať letové skúšky.

Pokiaľ sa asi desaťdňová misia vydarí, NASA chce približne do konca roku 2025 vysadiť na Mesiaci dvoch astronautov.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #mesiac #NASA #posádka #Artemis