„Teším sa, že sa stanem svedkom historického dňa, ktorý znamená začiatok novej éry komerčných lunárnych misií,“ uviedol v tlačovej správe šéf ispace Takeši Hakamada.
Pristávací modul Hakuto-R do vesmíru už vlani v decembri vyniesla z kozmodrómu na Floride raketa Falcon 9 aj súkromné vesmírne spoločnosti SpaceX. Modul pri dlhej ceste využil gravitáciu Zeme a Slnka, a niesol tak menej paliva.
Čítajte aj Thresher bola najmodernejšia americká jadrová ponorka, osudným sa jej stal testHakuto-R krúži na lunárnej orbite od marca. Pokiaľ všetko pôjde podľa plánu, pristávací, 2,3 metra vysoký modul dosadne na povrch Mesiaca v oblasti krátera Atlas 25. apríla okolo 18:40 SELČ. Na palube je okrem iného malé lunárne vozidlo Rašíd Spojených arabských emirátov a ešte menší robot vyrobený japonskou vesmírnou agentúrou JAXA a japonským výrobcom hračiek Tomy.
Dopraviť technológiu na Mesiac, ktorý sa od Zeme nachádza asi 400-tisíc kilometrov, sa zatiaľ podarilo len Spojeným štátom, Rusku a Číne v rámci oficiálnych vládnych programov.
Prvým ľudským výtvorom, ktorý dosiahol povrch Mesiaca, sa stala v septembri 1959 sovietska sonda Luna 2. Tá na Mesiac dopadla, za prvé zariadenie vyrobené človekom, ktoré na Mesiaci mäkko pristálo, je potom považovaná sonda Luna 9 z roku 1966.