Indická misia Čandraján-3 poslala prvé zábery Mesiaca

Indická vesmírna agentúra (ISRO) zverejnila prvé zábery Mesiaca, ktoré zachytila vesmírna loď Čandraján-3. Snímky ukazujú krátery na povrchu Mesiaca, ktoré sa zväčšujú, ako sa stroj približuje k obežnici Zeme.

07.08.2023 12:15
mesiac, čandraján-3 Foto:
debata

Čandraján-3 v sobotu vstúpil na obežnú dráhu Mesiaca a 23. augusta by na jeho povrchu mali pristáť pristávací modul s roverom. Pristáť by mali pri málo prebádanom južnom póle Mesiaca. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

ISRO informovala, že všetky kontroly ukázali, že je Čandraján-3 v poriadku. Poukázala pritom na to, že je to už po tretí raz, čo sa jej podarilo dostať na lunárnu orbitu jej stroj. Prvá misia Čandraján-1 sa uskutočnila v roku 2008 a vykonala podrobný prieskum vody na povrchu Mesiaca a dospela k záveru, že má počas dňa atmosféru. Čandraján-2 do vesmíru letel v júli 2019, pričom mal tiež orbiter, pristávací modul aj rover. Druhé dve zariadenia však nedokázali mäkko pristáť a zrútili sa pri zostupe.

Čandraján-3, ktorý má hmotnosť 3 900 kilogramov a stál 6,1 miliardy indických rupií, má podľa Somanatha rovnaké ciele ako jeho predchodca. Pristávací modul Vikram, ktorý má meno po zakladateľovi ISRO, váži zhruba 1 500 kilogramov a v jeho vnútri sa nachádza 26-kilogramový rover Pragján. Ak sa im podarí mäkko pristáť, šesťkolesové vozidlo sa potom vysunie a bude sa pohybovať okolo skál a kráterov na povrchu Mesiaca zbierajúc kľúčové údaje a snímky, ktoré pošle na Zem na analýzu.

Ak sa Indii misia podarí, bude len štvrtou krajinou sveta, ktorá mäkko pristála na Mesiaci so svojím strojom. Dosiaľ tak urobili len USA, Sovietsky zväz a Čína.

Čandraján-3, sonda vesmírna Čítajte viac Indická sonda Čandraján-3 sa úspešne dostala na obežnú dráhu Mesiaca
debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #India #mesiac #Čandraján