ESA zverejnila prvé zábery z európskeho vesmírneho teleskopu Euklides

Európska vesmírna agentúra (ESA) v utorok zverejnila prvé snímky z európskeho vesmírneho teleskopu Euklides (Euclid), ktoré zachytávajú tisícky vzdialených galaxií. Podľa agentúry sa doteraz nikdy nepodarilo zachytiť vesmír tak ostro v takomto rozsahu.

07.11.2023 16:55
euklides, galaxia Foto: ,
Euklidov pohľad na galaxiu s názvom IC 342.
debata (3)

Na jednom zo zverejnených obrázkov je skupina 1 000 galaxií vzdialených 240 miliónov svetelných rokov v pozadí s ďalšími vyše 100 000 galaxiami. Svetelný rok je astronomická jednotka vzdialenosti (9,5 bilióna kilometrov).

„Oslňujúce,“ povedala vedecká riaditeľka ESA Carole Mundellová pri zverejnení záberu v riadiacom stredisku v Nemecku. Teleskop Euklides je dostatočne citlivý na zachytenie aj sotva badateľných drobných galaxií. Výsledkom sú „krištáľovo čisté a ohromujúce snímky,“ uviedla Mundellová.

Euklidov panoramatický pohľad na hmlovinu...
Európska vesmírna agentúra zverejnila prvé...
+2Euklidov pohľad na galaxiu s názvom IC 342.

Teleskop úspešne dopravila do vesmíru raketa Falcon 9 súkromnej spoločnosti SpaceX, ktorá odštartovala z Mysu Canaveral na Floride 1. júla. Je umiestnený v tzv. Lagrangeovom bode 2, rovnovážnom bode systému Slnko – Zem zhruba 1,5 milióna km od Zeme (to je asi štvornásobok vzdialenosti Zem – Mesiac).

Urobil tiež záber relatívne blízkej špirálovej galaxie či hmloviny Konská hlava v súhvezdí Orion. Podobné zábery v minulosti urobil aj Hubblov vesmírny ďalekohľad.

najstaršia čierna diera Čítajte viac Vedci objavili dosiaľ najstaršiu čiernu dieru. Prekvapila ich vekom aj kolosálnosťou

Päť snímok, ktoré zverejnilo Európske stredisko vesmírnych operácií v nemeckom Darmstadte, sú „ohromujúce a pripomínajú nám, prečo je dôležité prenikať do vesmíru, aby sme sa dozvedeli viac o záhadách kozmu“, uviedol podľa agentúry AFP šéf ESA Josef Aschbacher.

Vedci dúfajú, že údaje zozbierané teleskopom Euclid počas nasledujúcich šiestich rokov im pomôžu dozvedieť sa viac o vývoji galaxií a čiernych dier. Budú tiež skúmať temnú energiu a temnú hmotu, ktoré tvoria 95 percent vesmíru.

Teleskop Euklides (v angličtine Euclid) je pomenovaný po starogréckom matematikovi Euklidovi z Alexandrie a vďaka nemu vznikne doteraz najkomplexnejšia 3D mapa vesmíru. Ďalšie zábery majú byť podľa agentúry AFP zverejnené v januári. Misia Euclid v hodnote 1,4 miliardy eur je naplánovaná na šesť rokov.

mesiac Európa, Čítajte viac Webbov teleskop odhalil na mesiaci Jupitera molekuly potrebné pre život
3 debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #ESA #teleskop Euklides