Po pobyte vo vzdialenom vesmíre hrozia astronautom poruchy erekcie, zistila štúdia

To, že dlhší pobyt vo vesmíre predstavuje zdravotné riziko napríklad kvôli riedeniu kostí, svalovej atrofii alebo možným psychickým ťažkostiam, sa vie už dlhší čas. Vedci najnovšie zistili, že astronautom hrozia po návrate na Zem aj poruchy erekcie.

29.11.2023 17:00
astronaut, tajkonaut, kozmonaut Foto: ,
Čínsky tajkonaut na vesmírnej lodi Šen-čou 14. Ilustračná snímka
debata (15)

Vďaka laboratórnemu výskumu na potkanoch americkí odborníci dospeli k záveru, že kozmické žiarenie a vplyv zníženej gravitácie poškodzujú funkciu erektilného tkaniva a že negatívne dopady môžu trvať desiatky rokov, napísal denník The Guardian.

Výskum podporený americkou Národnou agentúrou pre letectvo a vesmír (NASA) je podľa autorov prvý, ktorý sa zaoberal dopadmi kozmického žiarenia na sexuálne zdravie astronautov. Podľa nich treba téme v budúcnosti venovať väčšiu pozornosť a zamerať sa na to, ako negatívnym procesom v tkanivách pri dlhších pobytoch vo vesmíre predchádzať.

Euklidov panoramatický pohľad na hmlovinu...
Európska vesmírna agentúra zverejnila prvé...
+2Euklidov pohľad na galaxiu s názvom IC 342.

„Negatívne účinky kozmického žiarenia môžu byť dlhodobé, zlepšenie dosiahnuté tým, že sa zameriame na oxid dusnatý a redoxné reakcie v tkanivách, ale ukazuje, že tieto poruchy erekcie môžu byť liečiteľné,“ uviedol jeden z autorov štúdie Justin La Favor z Floridskej univerzity.

Výstraha prichádza v čase, keď sa NASA aj ďalšie národné vesmírne agentúry pripravujú na dlhodobejší prieskum vzdialenejšieho vesmíru pomocou pilotovaných misií. V rámci misie Artemis by mohli astronauti vyraziť k Mesiacu možno už v budúcom roku, let k Marsu je zatiaľ plánovaný na obdobie po roku 2040.

ISS Čítajte viac Japonským vedcom sa vo vesmíre podarilo vypestovať myšie embryá
15 debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #vedci #astronaut