NASA obnovila spojenie s minivrtuľníkom Ingenuity na Marse

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) obnovil kontakt s prieskumnou helikoptérou Ingenuity (Vynaliezavosť) na Marse. Strata spojenia v závere krátkeho testovacieho letu v minulom týždni vyvolala obavu, že presluhujúce zariadenie skončilo činnosť.

24.01.2024 10:30
Ingenuity, mars Foto:
Ilustrácia prieskumnej helikoptéry Ingenuity a na Marse. V pozadí rover Perseverance.
debata

Ingenuity v roku 2021 dopravil na Mars rover Perseverance (Vytrvalosť). Očakávalo sa, že zvládne zhruba päť letov, takže už výrazne presluhuje. Minulý týždeň vo štvrtok sa pri 72. lete náhle prerušil signál.

Laboratórium NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL) v sobotu neskoro večer spojenie opäť nadviazalo: „Dnes sú dobré správy,“ napísalo na sociálnej sieti X (Twitter). „Tím skúma nové údaje, aby lepšie porozumel neočakávanému výpadku komunikácie počas letu 72,“ dodalo.

Ingenuity vo štvrtok dosiahla výšku 12 metrov pri rýchlom „vertikálnom lete na kontrolu systémov helikoptéry po neplánovanom skorom pristátí počas predchádzajúceho letu“. Pri zostupe sa „komunikácia medzi vrtuľníkom a vozidlom (Perseverance) skončila predčasne, ešte pred pristátím,“ uviedla JPL. Perseverance je od Ingenuity vzdialené asi jeden kilometer v členitom teréne a nemajú vzájomný vizuálny kontakt.

Pol metra vysoká helikoptéra Ingenuity je prvé autonómne lietajúce zariadenie na inej planéte. Váži 1,8 kilogramu, nalietala už 17 kilometrov a dokázala vystúpať až 24 metrov nad terén. Dva protibežné rotory z uhlíkových vlákien s priemerom 1,2 metra jej umožňujú pri 2400 otáčkach za minútu let aj v riedkej atmosfére Marsu. Maximálny čas letu je 90 sekúnd.

SLIM, modul Čítajte aj Japonská agentúra JAXA vypla svoj modul na Mesiaci, šetrí batériu

Mrazivé marťanské noci zvládla vďaka energii zo solárnych panelov, ktoré dobíjajú jej batérie počas marťanského dňa. Pre rover Perseverance funguje ako letecký prieskumník a pomáha mu pri navigácii a hľadaní možných znakov dávneho mikrobiálneho života.

NASA má okrem Perservance od roku 2012 na Marse aktívny aj rover Curiosity. Sonda InSight sa odmlčala v decembri 2022.

debata chyba
Viac na túto tému: #vesmír #mars #NASA #Ingenuity