Kým na snímkach kvazar pripomína obyčajnú bodku, v skutočnosti sa podľa astronómov bude jednať o dosť búrlivé miesto. Rotujúci plyn a ďalšia hmota z hviezd, ktoré do seba vťahuje čierna diera, pripomínajú veľkolepý kozmický hurikán.
„Tento kvazar je tým najdivokejším miestom v známom vesmíre,“ uviedol vedúci autor štúdie zverejnenej v odbornom časopise Nature Astronómy Christian Wolf.
Astronómovia s pomocou nových pozorovaní a počítačových modelov zistili, že kvazar za rok pohltí ekvivalent 370 Sĺnk – teda zhruba jedno za deň. „Ide o najrýchlejšie rastúcu doteraz objavenú čiernu dieru,“ uviedol Wolf, ktorý pôsobí na Austrálskej národnej univerzite (ANU).
Kvazar, pomenovaný J0529–4351, je od Zeme vzdialený 12 miliárd svetelných rokov. Európske južné observatórium (ESO) ho zbadalo už v roku 1980, no vtedy sa predpokladalo, že ide o hviezdu. Ako kvazar – extrémne jasné a vzdialené teleso živené čiernou dierou – ho odborníci klasifikovali až v minulom roku, a to na základe pozorovania z observatória z Austrálie a čilskej púšte Atacama.
„Prekvapilo nás, že až doteraz bol skrytý, keď už poznáme zhruba milión menej zaujímavých kvazarov. Doslova na nás celý čas pozeral,“ uviedol spoluautor štúdie a Wolfov kolega z ANU Christopher Onken.
Čítajte viac Webbov teleskop objavil najstaršiu známu čiernu dieru