Raketa, ktorá loď nesie, odštartovala z vesmírneho strediska v Ťiou-čchüane na okraji púšte Gobi na severozápade Číny krátko pred 21.00 h miestneho času (15.00 h SELČ).
Čínska agentúra pre pilotované vesmírne lety v stredu na tlačovej konferencii predstavila posádku, ktorej velí 43-ročný vojenský pilot a kozmonaut Jie Kuang-fu, ktorý už raz na vesmírnej stanici pobudol. Jeho kolegovia majú 34 a 36 rokov.

Nová posádka, ktorá strávi vo vesmíre zhruba šesť mesiacov, bude okrem iného vykonávať vedecké experimenty, nainštaluje na stanici ochranu proti vesmírnemu smetiu a bude sa venovať popularizácii vedy, uviedol zástupca riaditeľa Čínskej agentúry pre pilotované vesmírne lety Lin Si-čchiang.
Čína podľa Lina tiež pracuje na tom, aby mohla ponúknuť prístup k svojej vesmírnej stanici zahraničným astronautom a vesmírnym turistom.
Čína začala stavať vlastnú vesmírnu stanicu po tom, ako nebola prijatá do projektu Medzinárodnej vesmírnej stanice, predovšetkým kvôli nesúhlasu Spojených štátov, ktorým vadí, že čínsky vesmírny program riadi vojenské krídlo čínskej komunistickej strany. Tento rok na stanicu Tchien-kung majú doraziť dve zásobovacie misie a dve misie s posádkou.

Čína v roku 2003 vyslala do vesmíru vlastnými silami svojho prvého astronauta. Stala sa tak po Sovietskom zväze a USA treťou krajinou, ktorej sa to podarilo. Okrem budovania vlastnej vesmírnej stanice sa Čína sústreďuje aj na prieskum Mesiaca a Marsu. Ako prvej krajine sa jej podarilo pristáť so svojím vozidlom na odvrátenej strane Mesiaca, svoje robotické vozidlo dopravila tiež na povrch červenej planéty. Do roku 2030 chce Čína vyslať na Mesiac človeka.