Veľký bariérový útes podľa austrálskej vlády ohrozujú pesticídy

Prostriedky na hubenie škodcov používané v poľnohospodárstve poškodzujú Veľký bariérový útes. Tvrdí to správa austrálskej vlády o znečistení vody v oblasti tohto najväčšieho koralového útesu na svete.

15.08.2011 12:00
útes, ryby, more Foto:
Veľký bariérový útes na východ od Austrálie je preslávený pestrofarebným podmorským životom.
debata

Niektorí pestovatelia by podľa nej mali s pesticídmi nakladať podstatne opatrnejšie. Poľnohospodári však závery odmietli. Sú vraj postavené na starých údajoch a veci sa odvtedy zmenili.

V minulých rokoch sa tvrdilo, že koraly ohrozujú predovšetkým klimatické zmeny. Správa austrálskej vlády však konštatovala, že riziko predstavujú aj pesticídy. Až šesťdesiat kilometrov vnútri útesu sa tieto chemikálie vraj nachádzajú v množstve, o ktorom sa vie, že je pre koraly škodlivé. Situáciu zrejme ešte zhoršili tohtoročné povodne na severovýchode Austrálie a cyklón Yasi, ktoré škodlivé látky spláchli do mora.

Takmer štvrtina pestovateľov rastlín a dvanásť percent chovateľov dobytka údajne pôdu obhospodarujú spôsobom, ktorý je v poľnohospodárstve považovaný za neprijateľný.

Ochrancovia prírody už skôr vyzývali na obmedzenie pesticídov a na zákaz niektorých prostriedkov na ničenie škodcov. Výrobcovia cukrovej trstiny, ktorých správa uvádza medzi hlavnými vinníkmi, však tvrdia, že iné rovnako účinné prostriedky na ochranu plodín k dispozícii nie sú.

Veľký bariérový útes, ktorý je jediným živým organizmom viditeľným z vesmíru, tvorí sieť viac ako 3-tisíc útesov a 900 koralových ostrovov tiahnucich sa pozdĺž severovýchodného pobrežia Austrálie. V roku 1981 bol pridaný na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva a označený za jeden zo siedmich divov sveta prírody.

debata chyba