Zirkón naznačuje, že Zem bola rýchlo obývateľná

Úlomok zirkónu nájdený na ovčej farme v západnej Austrálii je podľa zistení vedcov najstaršou známou časťou našej planéty.

, 26.02.2014 16:00
debata (1)

Experti s pomocou dvoch rôznych metód stanovili vek kryštálu na 4,4 miliardy rokov. Nález naznačuje, že Zem sa stala pomerne krátko po svojom vzniku pred 4,5 miliardy rokov obývateľnou. „Zemská kôra sa vytvorila relatívne skoro po vzniku našej planéty a tento malý drahokam je jej pozostatkom,“ napísali odborníci vo svojej štúdii zverejnenej v žurnále Nature Geoscience.

„Zem v jej ranej fáze nebola takým drsným miestom, ako sa mnohí vedci domnievali,“ konštatoval vedúci výskumu John Valley z amerického Wisconsinského univerzitného systému. Naša planéta vznikla pred 4,5 miliardy rokov ako žeravá guľa, ale podľa tohto zirkónu možno povedať, že už o 100 miliónov rokov neskôr mala pevnú zemskú kôru. Z veku minerálu je tiež zrejmé, že zemská kôra sa objavila len 160 miliónov rokov po sformovaní našej slnečnej sústavy.

Makrofoto kryštálu zirkónu starého 4,4 milardy... Foto: Nature Geoscience
zirkón Makrofoto kryštálu zirkónu starého 4,4 milardy rokov.

„Jedna z vecí, ktoré nás naozaj zaujímajú, je, kedy bola Zem prvýkrát vhodná pre život. Kedy vychladla natoľko, že sa mohol objaviť život,“ uviedol Valley. Zistenie, že kryštál zirkónu, a teda aj zemská kôra, sú staré 4,4 miliardy rokov, naznačujú, že naša planéta mohla byť schopná podporovať mikrobiálny život pred 4,3 miliardy rokov," vyhlásil ďalej Valley.

„Nemáme žiadne dôkazy, že život vtedy skutočne existoval. Ani nemáme žiadne dôkazy, že neexistoval. Ale nie je dôvod, prečo by pred 4,3 miliardy rokov nemohol život na Zemi existovať,“ dodal geológ.

Najstarším fosílnym svedectvom života na Zemi sú stromatolity, teda vápencové útvary vytvorené archaickými formami baktérií, ktoré sú staré asi 3,4 miliardy rokov. Spomínaný zirkón našli v skale v austrálskej oblasti Jack Hills v roku 2001. Na nález takejto dôležitosti je zirkón veľmi malý, meria iba 0,2 krát 0,4 milimetra. „Zirkóny môžu byť veľké a veľmi krásne. Tie, s ktorými pracujeme my, sú však malé a nie sú pre nikoho zvlášť atraktívne s výnimkou geológov,“ podotkol Valley. „Keby ste tento úlomok položili na dlaň a mali dobrý zrak, mohli by ste ho vidieť bez lupy,“ dodal.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Zem #zirkón #kryštál
Flowers