Našli žabu, ktorá vie meniť textúru pokožky

Tím amerických a ekvádorských biológov opísal nový druh žaby, ktorá dokáže v priebehu niekoľkých minút zmeniť textúru pokožky z úplne hladkej na ostnatú a naopak. Ide o vôbec prvého známeho stavovca s takouto schopnosťou, ktorú využíva na splynutie s okolitým prostredím.

27.03.2015 11:00
žaba Foto:
Žaba Pristimantis mutabilis s ostnatou kamuflážou.

Žabu, ktorá dostala vedecké pomenovanie Pristimantis mutabilis, po prvý raz objavili ešte v júli 2009 v rezervácii Las Gralarias v horskom dažďovom pralese na severe Ekvádoru doktorandka Katherine Krynaková z Case Western Reserve University a jej manžel Tim Krynak z Cleveland Metroparks. Keďže ju predtým ešte nikdy nevideli, odchytili ju s tým, že ju neskôr preskúmajú. Pre jej ostnatú pokožku jej dali prezývku punk rocker. Keď ju však chcela Katherine na druhý deň bližšie preskúmať, prekvapilo ju, že žaba má hladkú pokožku. Napadlo jej preto, že asi omylom vzala nesprávnu žabu.

„Dala som ju preto späť do misky a pridala trochu machu. A zrazu sa ostne znova objavili. Nechceli sme veriť vlastným očiam. Položili sme ju preto na hladký biely povrch a pokožka bola znova hladká,“ uviedla Krynaková, ktorá následne s manželom a ďalšími vedcami žabu podrobne preskúmali a opísali ako nový druh. Zistili pritom, že žaba, ktorá dorastá do dĺžky iba 2,3 centimetra, dokáže zmeniť textúru pokožky už počas troch minút. „Ostne a sfarbenie jej pomáhajú splynúť s porastom machov, takže ju ťažko zbadať. Či jej však táto textúra naozaj pomáha vyhnúť sa predátorom, musíme ešte zistiť,“ vysvetlila biologička.

Krynakovci s kolegami následne zistili, že rovnakú schopnosť má aj iný druh ekvádorskej žaby – Pristimantis sobetes, ktorý opísali už v roku 1980. Toto zistenie má podľa nich veľký vplyv na identifikáciu jednotlivých druhov.

„Objav druhov schopných meniť textúru pokožky predstavuje výzvu pre taxonómov a biológov pracujúcich v teréne, ktorí používajú textúru pokožky ako dôležitý znak pri identifikácii druhov,“ uviedli vedci vo svojej štúdii publikovanej v časopise Zoological Journal of the Linnean Society. Ich ďalším krokom bude preto určiť, koľko ďalších druhov žiab má túto schopnosť.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #žaba #textúra pokožky