Zmení sa časť Španielska na púšť?

Pri ďalšom otepľovaní o viac ako 1,5 stupňa Celzia sa okrem iného juh Španielska premení na púšť. Uviedla to správa európskych klimatológov.

04.11.2016 13:52
debata (2)

Podľa agentúr AP a AFP sa zamerali na oblasť Stredomoria, kde by podľa nich prílišné otepľovanie spôsobilo najväčšie zmeny tamojších ekosystémov za posledných 10-tisíc rokov. Vlani sa v Paríži krajiny sveta dohodli na spoločnom klimatickom pláne, ako obmedziť klimatické zmeny. Podľa textu má byť otepľovanie udržané pod dvoma stupňami Celzia, najlepšie do 1,5 stupňa. Parížsky dokument nahradí terajší Kjótsky protokol z roku 1997. Vedci vytvorili počítačovú simuláciu vývoja ekosystémov v nadväznosti na možné otepľovanie a v porovnaní so skúsenosťami z minulých storočí.

„Rozdiel medzi oteplením o 1,5 stupňa a dvoma stupňami by znamenal prechod od takmer normálnej situácie zodpovedajúcej posledným 10-tisíc rokom k extrémnej situácii,“ povedal spoluautor štúdie Joël Guiot. Keby sa nepodarilo znížiť koncentráciu skleníkového plynu oxidu uhličitého v atmosfére a teplota by sa zvýšila o päť až šesť stupňov Celzia, vytvorila by sa púšť až do polovice Pyrenejského polostrova. Bez ohľadu na vývoj teploty by sa však v Stredomorí nemali zaznamenať žiadne výrazné zmeny do roku 2030 alebo 2040.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Španielsko #otepľovanie #klimatológ #púšť
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy