Migrujúcich žiab každoročne ubúda

Migrujúcich žiab na území Tatranského národného parku (TANAP) každoročne ubúda. Podľa zoologičky Správy TANAP Eriky Feriancovej za to môže predovšetkým globálne otepľovanie a s tým súvisiace vysychanie mokradí a podmočených miest, kde sa žaby rozmnožujú a liahnu.

24.04.2018 17:00
India, žaba, mach, les, zviera Foto:
Počas migrácie žaby ohrozujú aj autá na cestách.

„Nemajú tak vhodné podmienky na vyliahnutie, pretože sa stáva, že kým prebehne proces z vajíčka do konečného štádia, mláka vyschne,“ objasnila Feriancová.

Ďalším dôvodom znižujúceho sa počtu týchto obojživelníkov na území TANAP-u je zvýšená výstavba v regióne. „Sú tlaky investorov, ktorí chcú stavať práve na miestach rozmnožovania žiab. Prebieha tam meliorácia, lokality sa odvodnia, vysušia a tieto obojživelníky tak strácajú svoje prirodzené prostredie,“ zdôraznila zoologička. Počas migrácie ich zároveň ohrozujú aj autá na cestách. Aj túto sezónu preto pred začiatkom pravidelného jarného ťahu žiab na miesta svojho rozmnožovania pracovníci Správy TANAP-u osadili v blízkosti komunikácií celkovo 450 metrov zábran na ich ochranu. „Plastové fólie na štyroch kritických migračných trasách vzácnych obojživelníkov sme spevnili pomocou drevených kolíkov. Takto ich fóliami nasmerujeme k priepustom popod cesty, kde im nijaká zrážka s vozidlami nehrozí,“ priblížila Feriancová s tým, že reprodukčné plochy sa nachádzajú neďaleko Liptovského Trnovca, Zuberca, Mlynčekov a Tatranskej Lomnice. Pred kolesami áut sa takto ochránilo niekoľko sto kusov skokanov hnedých a ďalšie stovky ropúch obyčajných. „Počet migrujúcich žiab však dosť poklesol. Dôkazom je fakt, že celkovo sme zatiaľ zachránili 1¤360 jedincov, pričom vlani to bolo cez 2-tisíc kusov. V lokalite Mlynčeky máme pokles až o viac ako 50 percent,“ konkretizovala Feriancová.

Obojživelníky patria celosvetovo medzi najohrozenejšie skupiny živočíchov a majú v prírodných ekosystémoch svoje nezastupiteľné miesto.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #žaba #TANAP