Počet ohrozených goríl horských rastie, je ich už opäť cez tisíc

02.06.2018 09:59

Počet kriticky ohrozených goríl horských, ktoré žijú vo voľnej prírode, sa po desiatkach rokov opäť zvýšil nad hranicu tisícky jedincov.

Za posledných osem rokov sa počet týchto primátov v národných parkoch na hranici Ugandy, Rwandy a Konga zvýšil zo 480 na 604, oznámil Svetový fond na ochranu prírody (WWF). Zhruba 400 goríl horských žije tiež v ugandskom parku Bwindi.

„Pre tento kriticky ohrozený sú to fantastické správy a ukazuje to, že aj druh na okraji priepasti je ešte možné zachrániť,“ povedala agentúre DPA zástupkyňa WWF pre strednú a západnú Afriku Ilka Herbingerová. Zároveň ale upozornila, že sú gorily horské naďalej ohrozené ozbrojenými stretmi, pytliactvom, chorobami a dôsledkami zmeny klímy. Nebezpečenstvo pre životné prostredie goríl horských v posledných rokoch predstavuje tiež úsilie o ťažbu ropy vo východnom Kongu.

V päťdesiatych rokoch sa počet jedincov gorily horskej, poddruhu gorily východnej, odhadoval na niekoľko stoviek, v 80. rokoch ich bádatelia napočítali okolo 620 a pred ôsmimi rokmi 786. Teraz podľa ochranárov v oblasti pohoria Virunga žije 604 ohrozených goríl a v parku Bwindi 400. Celkom teda vedci a strážcovia parkov napočítali 1004 jedincov.

V konžskej časti chránenej oblasti, národnom parku Virunga, sa tento rok narodilo už osem gorilých mláďat. Zároveň prišlo pri ochrane tohto ohrozeného druhu pri stretoch s pytliakmi a miestnymi milíciami osem strážcov parku o život.

Gorily horské preslávil film Gorily v hmle, v ktorom si hlavnú úlohu americkej vedkyne Dian Fosseyovej zahrala Sigourney Weaverová. Zoologička Fosseyovú zasvätila život výskumu a ochrane horských goríl. V roku 1985 ju zabili pytliaci v džungli v Rwande.

#Uganda #Rwanda #ohrozený druh #Kongo #gorila #Afrika
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk