Do prírody s aplikáciou? Pomôžete vedcom

, 10.07.2018 17:00

Sú všade okolo nás, rastú popri cestách, v okolí našich záhrad, žijú v riekach a šíria sa aj v prirodzených ekosystémoch. Nepôvodné rastliny a živočíchy, ktoré sa k nám dostali z iných krajín či kontinentov, predstavujú rastúci problém.

Nepôvodné rastliny a živočíchy, ktoré sa k nám...
Nepôvodné rastliny a živočíchy, ktoré sa k nám dostali z iných krajín či kontinentov, predstavujú v dobe veľkého presunu tovarov a osôb rastúci problém. Autor: Zdroj: SAV

Vedci zo Slovenskej akadémie vied vyvinuli špeciálnu aplikáciu VISITOR, ktorá mapuje nebezpečné druhy. Do výskumu sa môže zapojiť aj verejnosť.

„Voľne dostupná aplikácia umožňuje ľuďom na prechádzkach v prírode alebo v meste veľmi jednoduchým a intuitívnym spôsobom zbierať a odosielať údaje o výskyte cieľových druhov, ktoré sme vytypovali. Momentálne ich je tridsať, pričom sme sa sústredili na druhy, ktoré sú v prírode dobre odlíšiteľné. Fotografie a údaje, ktoré nám posielajú užívatelia aplikácie, následne overia naši odborníci a uverejnia na webstránke. Nájdete na nej mapy s lokalizáciou vybraných druhov, fotografie, podrobné informácie, ale aj spôsoby odstraňovania nepôvodných druhov,“ povedal Ladislav Pekárik z Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV.

Nepôvodné rastliny a živočíchy súťažia s našimi domácimi druhmi o živiny, svetlo, opeľovače či potravu a často vyhrávajú. Niektoré rastliny sú úspešné poľnohospodárske buriny alebo alergény, môžu poškodzovať statiku stavieb alebo zvyšovať eróziu vodných brehov. Živočíchy zase môžu prenášať rôzne choroby a parazity alebo spôsobujú ekonomické škody pri chove rýb. Spôsobujú závažné ekonomické dosahy, a preto má ich výskum dôležitý význam pre spoločnosť.

Pekné, ale škodia

„Nepôvodné druhy však nie sú len potenciálne nebezpečné pre naše biotopy. Často sú, našťastie, aj pekné, ako napríklad chrobák krasec (Lamprodila festiva), ktorý sa začal na Slovensko v posledných dvoch rokoch šíriť cez Maďarsko alebo priamo z Talianska prostredníctvom dovážaných okrasných drevín. Škodí rôznym druhom borievok, cyprusov a tují,“ povedal Ladislav Pekárik z Centra biológie rastlín a biodiverzity SAV. Údaje, ktorými sa plní aplikácia, sú cenným zdrojom informácií aj pre samosprávy alebo Štátnu ochranu prírody.

„Zákon káže majiteľom či užívateľom pozemkov, aby odstraňovali invázne druhy. Budeme o našom projekte informovať samosprávy, aby sme im pomohli tieto druhy identifikovať,“ dodal Ladislav Pekárik.

Impatiens
		parviflora
Ambrosia
		artemisifolia
Impatiens
		glandulifera
Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#veda #ekosystém #živočíchy #invázne rastliny
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku