Na Oravskej priehrade vrcholí hniezdna sezóna

17.07.2018 01:00

Vodné vtáky na Vtáčom ostrove na Oravskej priehrade v tomto období vyvádzajú mláďatá. Oravská priehrada je totiž významným hniezdiskom vodného vtáctva.

Na Vtáčom ostrove je živý ruch. Vodné vtáky...
Na Vtáčom ostrove je živý ruch. Vodné vtáky vyvádzajú svoje mláďatá. Autor: Foto: Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko

Ako po iné roky aj tento rok tu zahniezdili stovky čajok smejivých a bielohlavých, desiatky kačíc divých a vzácnejších kačíc chripľavých a aj ohrozený druh kalužiak červenonohý, ktorý je zapísaný aj v Červenom zozname vtákov Slovenska. Zvýšil sa počet európsky významného druhu rybára riečneho nad 50 hniezdiacich párov, čo je dosiaľ najviac v histórii Oravskej priehrady.

„Sme radi, že kosenie ostrova v minulom roku prinieslo pozitívny efekt na hniezdenie vzácnych alebo ohrozených druhov vtáctva, ako je rybár riečny alebo kalužiak červenonohý“ informuje Miroslav Demko zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Bir­dLife Slovensko. "Určite všetci návštevníci Oravskej priehrady zaznamenali v posledných mesiacoch živý ruch na Vtáčom ostrove pri ochrane hniezd alebo kŕmení mláďat.“ Kosenie sa robí po vyhniezdení vtáctva na konci leta v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR za pomoci dobrovoľníkov. Aj tento rok koncom augusta je plánovaný tábor dobrovoľníkov a každá pomoc je vítaná.

Najmä pre zabezpečenie nerušeného hniezdenia je na Vtáčí ostrov a do vzdialenosti 50 m od jeho brehov vylúčený vstup a plavba verejnosti vrátane člnov, vodných bicyklov alebo vodných skútrov.

„Pri vstupe na ostrov alebo plavbe v bezprostrednej blízkosti ostrova hrozí, že slabo lietajúce mláďatá opustia ostrov a môžu uhynúť. V rekreačne využívanej časti priehrady hrozí kolízia s vodnými skútrami alebo zamotanie sa do rybárskych silonov,“ objasňuje Demko. Ako ďalej dodal, preto vyzývajú rybárov, rekreantov a iných návštevníkov priehrady, aby rešpektovali obmedzenia, ktoré sú len na malej časti priehrady, a nerušili hniezdiace alebo odpočívajúce vtáctvo.

#Oravská priehrada #mláďatá #vodné vtáky
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku