Našli vyše sto rokov potopený ruský krížnik

Juhokórejská firma tvrdí, že objavila ruskú vojnovú loď z konca 19. storočia, ktorá má na palube 200 ton zlatých tehličiek a mincí v hodnote 113 miliárd eur.

20.07.2018 14:00
SOUTHKOREA-WRECK/ Foto:
Výskumný tím našiel vrak lode Dmitrij Donský, ako visí na svahu na dne mora.
debata (1)

Pancierový krížnik Dmitrij Donský po prvý raz vyplával v roku 1885 a v roku 1905 ho potopili v bitke pri Cušime počas rusko-japonskej vojny, informovala spoločnosť Shinil Group. Jej potápači našli loď počas víkendu neďaleko juhokórejského ostrova Ullung-do.

Výskumný tím spoločnosti našiel plavidlo, ako visí na svahu na dne mora. Časť trupu, ktorý zbombardovali, bola v zlom stave, na zvyšku však nebolo takmer žiadne poškodenie. Tím našiel na vraku nápis Donský v azbuke a loď okrem iného identifikoval aj porovnaním viacerých častí s historickými plánmi.

Spoločnosť v stanovisku uviedla, že pancier na jednej strane trupu je „dobre zachovaný“ a kotva, zbrane a guľomety sa nachádzajú na správnych miestach. „Tri sťažne sa zlomili a prevrátili, dva komíny sa zlomili a na boku lode sú stopy po bombardovaní,“ uvádza sa vo vyhlásení. Firma plánuje loď prihlásiť na príslušných úradoch a následne ju vytiahnuť na povrch.

Shinil Group sa pre spravodajskú televíziu CNN vyjadrila, že odhaduje hodnotu lode na miliardu juhokórejských wonov (približne 759-tisíc eur). O hodnote údajného zlata na palube, ktoré bolo časťou ruského vojnového fondu, sa však presne nevyjadrila. Zatiaľ tiež nie je známe, koľko by mohla spoločnosť získať.

Podľa predstaviteľa juhokórejského ministerstva pre oceány a rybárstvo sa firma zatiaľ neprihlásila o práva na záchranu, za ktoré je potrebné zaplatiť námornej polícii zálohu v hodnote zhruba 10 percent odhadovanej hodnoty čohokoľvek, čo plánuje nadobudnúť. Hovorca Shinil Group uviedol, že okrem daného poplatku spoločnosť plánuje 10 percent zo zlata darovať na turistické projekty blízko ostrova Ullung-do, vrátane pamätníka lode.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #vojnová loď #nálezisko #zlaté tehličky