Takmer všetkým druhom lemurov hrozí vyhynutie

Takmer všetkým druhom lemurov hrozí vyhynutie. Tvrdí to medzinárodná skupina ochrancov prírody, ktorá vypracovala analýzu stavu populácií týchto primátov.

02.08.2018 15:43
debata
Existuje 111 známych druhov a poddruhov lemura,... Foto: Reuters, YVES HERMAN
BELGIUM-ANIMALS/ Existuje 111 známych druhov a poddruhov lemura, pričom všetky sa vyskytujú endemicky na Madagaskare. Až 105 z nich je ohrozených.

Odborníci vyhodnotili a porovnali najnovšie výskumy venované lemurom a tomu, čo ohrozuje ich habitáty a prežitie. Zhodli sa pritom, že lemury sú najohrozenejšie primáty na svete.

Existuje 111 známych druhov a poddruhov lemura, pričom všetky sa vyskytujú endemicky na Madagaskare.

Až 105 z nich je pritom podľa členov pracovnej skupiny ohrozených.

Lemury ohrozuje ničenie ich biotopov klčovaním a vypaľovaním lesov za účelom získania poľnohospodárskej pôdy, ilegálna ťažba, produkcia uhlia i bane. Vážnu hrozbu pre ne predstavuje aj lov pre potravu a tiež chytanie živých zvierat na predaj ako domácich miláčikov.

„Stretávame sa aj s komerčným lovom – zrejme pre miestne reštaurácie. To je však pre Madagaskar nový fenomén – pred 15 rokmi sme to nevideli v takomto rozsahu,“ vyjadril sa Christoph Schwitzer z Bristolskej zoologickej spoločnosti, ktorý sa podieľal na štúdii. Informácie prinieslol spravodajský server bbc.com.

Pracovnú skupinu vytvorila Medzinárodná únia na ochranu prírody a prírodných zdrojov (IUCN) a predstavuje prvý krok k oficiálnemu vyhodnoteniu stavu jednotlivých druhov. Jej zistenia ešte čaká hodnotenie oponentov a následne by ich mali zapracovať do Červeného zoznamu ohrozených druhov IUCN.

debata chyba
Viac na túto tému: #výskum #lemur #madagaskar #vyhynutie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy