V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu zvierat

, 08.11.2018 08:21
býk, jaskyňa, maľba, Indonézia, Borneo
Ide o najstaršie figurálne umelecké dielo na svete. Vedci tvrdia, že červená silueta pripomínajúca býka je najstarším známym príkladom vyobrazenia zvieraťa. Autor: ,

Vedci objavili na Indonézskom ostrove Borneo najstaršiu známu jaskynnú maľbu zvierat, informovala v stredu agentúra AP.

Červená silueta zvieraťa podobného býkovi má podľa vedcov minimálne 40 000 rokov, čo je viac ako obdobné maľby objavené v jaskyniach v Európe. Odborníci ešte pred pár rokmi verili, že so zobrazovaním zvierat a postáv na stenách jaskýň začali naši predkovia v Európe.

Obraz býka je veľký poldruha metra. V jeho blízkosti bol nájdený obrys ruky a scény s ľudskými bytosťami. Na mladších obrazoch, starých asi 14 000 rokov, sú v jaskyni patrne vyobrazení tancujúci alebo loviaci ľudia. Podobné maľby objavili aj na indonézskom ostrove Sulawesi v roku 2014. Ich vek určili tiež na takmer 40 000 rokov.

Vek tejto maľby, ako i ďalších podobných, ktoré už skôr objavili v juhovýchodnej Ázii, však naznačujú, že tento typ umenia sa v oboch častiach sveta vyskytoval v zhruba rovnakom období. Pred 40 000 rokmi bol totiž dnešný ostrov Borneo spojený s ázijskou pevninou. V rovnakej dobe prišli prví moderní ľudia do Európy. Ich najstaršie maľby vedci datujú do doby pred 33 500 až 37 000 rokmi. Úplne najstaršie skalné maľby boli nájdené v Afrike. Ide o abstraktné obrazce staré okolo 73 000 rokov.

#jaskyňa #indonézia #praveké maľby
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku