Vedci varujú pred vyplienením zdrojov našej planéty

Zatiaľ čo sa hlavy štátov hašteria nad ochranou najzraniteľnejších miest Zeme pred priemyselným spustošením, niektorí vedci sú presvedčení, že by nebolo od veci začať chrániť aj iné planéty pred využívaním ľuďmi.

23.05.2019 09:36
zem-shutterstock 1251305182 Foto:
Ilustračné foto.
debata (6)

Podľa nich by bezuzdná ťažba mohla počas „pár storočí“ vyplieniť zdroje slnečnej sústavy, informoval web space.com.

Štúdia zverejnená v časopise Acta Astronautica navrhuje, aby využívanie mimozemských zdrojov bolo obmedzené na osminu telies nášho planetárneho systému. Zvyšok by mal zostať pre ďalší rozvoj ľudstva nedotknutý podobne ako „divočina“ v pozemských chránených oblastiach.

Ak by sa mal rast vesmírnej ekonomiky podobať exponenciálnemu rastu ekonomík na Zemi od začiatku priemyselnej revolúcie pred zhruba dvesto rokmi, potom by ľudstvo podľa autorov štúdie mohlo pripraviť slnečnú sústavu o všetku vodu, železo a ďalšie zdroje v poriadku storočia. Systém našej hviezdy by sa vraj mohol vyčerpať za iba 500 rokov.

„V časovom horizonte menej ako jedného tisícročia by mohla byť celá slnečná sústava úplne vyčerpaná až k najkrajnejším hraniciam. Potom budeme (ľudstvo) hotoví,“ cituje space.com autorov štúdie.

Obmedzenie na osminu dostupných zdrojov sa však môže na prvý pohľad zdať ako zlá vec. Ale vesmír je veľký a čo i len zlomok bohatstva našej slnečnej sústavy by mohol stačiť k pozdvihnutiu generácií ľudstva.

„Osmina železa, ktoré sa nachádza v páse asteroidov (medzi Marsom a Jupiterom), je viac než miliónkrát väčšia ako všetky teraz odhadované zásoby železa na Zemi,“ poznamenali autori štúdie. „A to môže vystačiť na stáročia,“ dodali.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Zem #vedci #planéty #ľudstvo #slnečná sústava